Další „Michaláková“ nebude. Norsko mění regule, odebrané děti půjdou do Česka
Mezinárodní protesty a diplomatický nátlak na Norsko kvůli tamní sociální službě Barnevernet mají první výsledek. V severské zemi vznikne nový úřad, který se bude specializovat na případy rodin cizinců. Změny by měly platit od letošního července, probíhajících případů, tedy například Češky Evy Michalákové, se ale nedotknou. Píše to web Aktuálně.cz.
„V Norsku vznikne nový úřad, který bude komunikovat s českým úřadem pro ochranu dětí,“ řekla webu právní poradkyně Barnevernetu Agnete Krogvigová. Mělo by jít o zásadní změnu v případech, kdy hrozí odebrání dětí cizích státních příslušností.
Kapitán: Ano, budeme ve spojení
V případě, že norské úřady skutečně rozhodnou o odebrání, poputuje dítě do země svých rodičů. Namísto toho, aby zůstalo v Norsku, tedy zamíří například do Česka. Informace potvrdil i šéf českého Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. „Ano, budeme ve spojení. Jestli to bude skrz nový úřad, to zatím nevím,“ uvedl.
„Doufáme, že to ulehčí naši situaci v případech, které se týkají zahraničních občanů,“ poznamenala Krogvigová. V případech zneužívání či zanedbávání dítěte navíc budou o osudu potomka rozhodovat soudy v zemi původu rodičů.
Česko by tak mělo mít nejen včasné informace, ale také možnost spolurozhodovat. V případě nutnosti by navíc nezletilí končili v pěstounské péči v tuzemsku, nikoliv v Norsku. Podrobnější informace zatím o spolupráci neexistují, nezná je totiž ani norská strana.
Michaláková a vážně nemocný kojenec
Protesty proti norské sociálce v Česku začaly po medializaci případu Evy Michalákové, které Barnevernet odebral oba syny už před pěti lety. Od té doby marně bojuje za jejich návrat. Norsko rozhodlo na základě podezření ze zneužívání a zanedbávání obou chlapců. Matka obvinění odmítá, soudům se je navíc nepodařilo prokázat. Přesto děti zůstávají u pěstounů.
Dalším kontroverzním případem byla česko-norská rodina, které odebrali devítiměsíční holčičku se závažným onemocněním ledvin. Kojenec musel být trvale v nemocnici a rodina si dívenku mohla brát jen výjimečně domů, a to jen na pár hodin. Po zhruba dvou měsících ale Norsko couvlo a české matce a norskému otci holčičku vrátilo. Rodiče tak mohou opět svou dceru navštěvovat v nemocnici a brát si ji domů.
tahni hmyze ùchylnej