Strach z uprchlíků opadl, Němci už na hranicích dálnici D8 nekontrolují

Autor: Matěj Smlsal - 
10. 2. 2016
06:22

Německá policie zrušila kontroly na dálnici směrem do Drážďan. V září je zavedla na česko-německých hranicích kvůli uprchlíkům, konkrétně ze strachu z rostoucího počtu převaděčů lidí.

Policie zastavovala vozy za hranicemi, kde se dálnice D8 mění v německou A17. Kontroly pak prováděla na odpočívadle.

Mluvčí policejního prezdia David Schön zrušení kontrol pro Blesk.cz bez větších podrobností potvrdil. „Skutečnost, že na německém území již není dálnice odkloněna přes dálniční odpočívadlo, je veřejně dostupnou informací. Nepřísluší nám ale komentovat kroky zahraničních partnerů, jejich motivace či důvody,“ sdělil.

Na dálnici tak už neexistuje bod, kde musela veškerá vozidla zpomalovat a kde se při silnějším provozu tvořily kolony.

Přitom ještě nedávno Němci tvrdili, že kontroly potrvají minimálně do konce února. „A potom budou muset politici rozhodnout, jak to bude pokračovat,“ tvrdil na podzim velitel spolkové policie v krušnohorském Klingenthalu Eckhard Fiedler.

Kromě řidičů osobních aut oceňují zrušení kontrol i autobusoví dopravci. „Přivítali jsme to. Přestože máme v jízdních řádech pro tyto případy rezervu, jakékoli kontroly znamenají zdržení, možnost zpoždění a více nepříjemností pro cestující. Záleželo případ od případu, ale zdržení bývalo od 5 až do 30 minut – podle obsazenosti spoje, důkladnosti kontroly a tak dále,“ sdělil Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti Student Agency, která přes hraniční přechod na D8 několikrát denně provozuje spoje mezi Prahou a Berlínem.

Co se týče českých policistů, ti provádějí kontroly na šesti místech. „Zůstávají na všech hraničních přechodech 1. kategorie, kterých je šest – tři na jižní Moravě a tři v jižních Čechách,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Hranice Česka s Německem na dálnici směrem do Drážďan kontrolovala policie od září. Podívejte se:

Doporučujeme
tomik007 ( 10. února 2016 13:34 )

 Jen pockejte az se otepli a uprchli rozmrznou.

salto ( 10. února 2016 10:46 )

Jen se se trochu oteplí

gabreta ( 10. února 2016 10:46 )

Pan redaktor by měl zvednout perdel z redakčního křesla a jet se zeptat běžných Němců. A hlavně otců a matek Německých dcer. Ti by mu vysvětlili, jak strach z uprchlíků opadl, že by až po týdnu viděl na pravý oko!

zednik ( 10. února 2016 09:51 )

 Proč taky? Naopak je žádoucí, aby zástupy proudily směrem k nám. Je to jen otázka krátkého času.

joudajoudovy ( 10. února 2016 08:50 )

pisalek blesku se po pul roce probral z rause a zverejnil aktualni foto z nemecka. bohuzel, pri sve zpozdene agilite opomnel jeden dulezity fakt - jiz neni leto, ale zima!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa