Poslední Silvestr s petardami? Pejskaři i rodiče se šikují proti dělobuchům

1. 1. 2016
15:40

Vypadá to na ostrý souboj. Jedni si oslavy Nového roku bez rachotících petard a světelných efektů neumí představit. Druhým tradiční silvestrovský rámus pije krev. Nejde přitom jen o „pejskaře“. Jen na facebookovou událost „Silvestr 2015 bez raket a petard“ se přihlásilo 23 tisíc lidí. Milovníci dělobuchů naopak nechápou, proč se to „nedá jeden večer vydržet“.

„Hnusácký rachejtle a ti, co je pouští!!!“ rozčiluje se uživatelka Markéta V. na Facebooku. A ostatní jí přizvukují. Není divu, svůj příspěvek totiž přidala na stránky události Silvestr 2015 bez raket a petard“, na kterou se přihlásilo přes 23 tisíc lidí.

Boj mezi milovníky petard a jejich odpůrciBoj mezi milovníky petard a jejich odpůrci | 

Akci se rozhodl uspořádat student Jiří Dobrý z Dolního Benešova, který je rovněž organizátorem iniciativy „Ne petardám“. Podle svých slov tím chce projevit soucit nemocným, starším lidem, malým dětem i zvířatům. 

Jak je vidět i z fotografií, které účastníci na Facebooku zveřejňovali, často jsou mezi odpůrci dělobuchů skutečně pejskaři a rodiče malých dětí. Jedni si stěžují, že se jim miláček strachy počůral na koberec nebo se schovává hrůzou bez sebe pod postelí, druzí na nekvalitní spánek.

Boj mezi milovníky petard a jejich odpůrciBoj mezi milovníky petard a jejich odpůrci | 

Milovníci zábavní pyrotechniky ale jejich úhel pohledu příliš nechápou. Podle nich se jedná o jednu noc v roce, což se dá přece vydržet. Kromě toho se objevuje častý argument, že pejskaři zase nechávají na chodnících psí exkrementy.

„Petardy a rachejtle, nad tím se pozastavujete. Ale co takhle se zamyslet nad psíma ho*nama na chodnících, cestách a v parcích??? Navíc kdo má psa, tak ho může někam na hodinku zavřít,“ shrnul hlavní body obhajoby jeden z diskutujících.

Rovněž se po internetu začal šířit meme, kde Batman fackuje Robina právě kvůli psím exkrementům a snaze zakázat dělobuchy.

Boj mezi milovníky petard a jejich odpůrciBoj mezi milovníky petard a jejich odpůrci | 

Že se nejedná pouze o pomíjivý spor, dokazuje i zájem Strany zelených. Ta vyzvala občany k tomu, aby se k akci „Silvestr 2015 bez raket a petard“ přidali.

„Příchod nového roku se dá oslavit daleko lepšími a k okolí tolerantnějšími způsoby než množstvím pyrotechniky. Hlukem a nepořádkem trpí nejen zvířata, ale i lidé - malé děti, starší či nemocní a vlastně kdokoli, pro koho nejsou výbuchy příjemné. Přeji všem, aby do nového roku vstoupili v klidu a v blízkosti svých přátel a rodiny, nikoli uprostřed bouchajících petard,“ uvedla na sociální síti Pavla Brady, 2. místopředsedkyně SZ.

1080p 720p 360p
Další videa