Pes nebo kočka pod stromeček? Je to skoro jako dítě, tvrdí odborníci

Autor: ula - 
21. prosince 2015
15:10

Podlehli jste tlaku svých ratolestí nebo partnera a rozhodli jste se, že jim pod stromeček nadělíte psa nebo kočku? A rozmysleli jste si to dobře? Každoročně tyto úmysly končí v lepších případech přeplněnými útulky, v těch horších na ulici. Na odložení nechtěného zvířete už navíc pamatuje zákon. Přečtěte si, co je potřeba vědět před tím, než si pořídíte čtyřnohého společníka.

Obdarovat někoho na Štědrý den živým dárkem není rozhodně nic špatného, zní to dokonce i romanticky, ale odborníci radí: obdarovaný byl měl o takovém kroku vědět dopředu. Proč? Základem je diskuze.

Zvíře v domácnosti je krok srovnatelný s pořízením dítěte. Ať už psa pořizujete dětem, nebo partnerovi či partnerce, měli byste si být vědomi všech starostí, které péče o psa či kočku přináší.

Máte vhodné podmínky?

Pokud si vybíráte psa, rozhodně nevybírejte pouze podle popularity plemene. Každému sedí k povaze jiný druh psa. Informujte se u důvěryhodných zdrojů,“ radí veterinářka Lucie Repová z Royal Canin.

„Zvažte, jestli máte pro vámi zvolené plemeno dostatek prostoru a také, jestli jste ochotni do výchovy štěněte investovat čas. Víte kam se psem, až pojedete na dovolenou? Nemá někdo ve vaší rodině alergii na psí srst? Jste ochotní se dohodnout na pravidelném venčení? Udělali jste si kalkulaci ročních výdajů a jste si jistí, že chov psa tzv. utáhnete?“ dodala Repová.

Ať už pořizujete jakékoliv zvíře, ujistěte se, že jste schopni mu poskytnout podmínky, které vyžaduje. Pokud pořizujete zvíře dítěti, zodpovědnost a péče bude stejně především na vás.

Pokuta až 500 tisíc

Pokud usoudíte, že na zvíře nestačíte a rozhodnete se jej odložit do útulku a následně se zjistí, že domnělý opuštěný pes má majitele, budete muset hradit veškeré vzniklé náklady s pobytem psa v útulku, veterinární péči i třeba odchyt. Hrozí vám i pokuty za opuštění zvířete, podle zákona až do výše 500 tisíc korun.

Když odvedete psa do útulku jako toulavého a víte, kdo je jeho majitele, můžete být i trestně stíháni za podvod.

Pes v domácnosti

Už jste se rozhodli, že pořídíte psa. Dát ho do krabice pod stromek je romantika, ale vy byste už měli být připraveni. Pes vyžaduje krmení, venčení a někdy psi nekousají jen své hračky.

Co byste měli doma mít, než si pořídíte štěně:

 • Pro menší psy si připravte přepravku
 • Pořiďte misky na vodu a krmivo. Ideálně kovové
 • Plastový pelíšek s vypratelným polštářem
 • Obojek nebo postroj a identifikační známku
 • Vodítka, nejlépe v různých délkách
 • Speciální šampon pro štěňata
 • Kvalitní krmivo určené pro rostoucí štěňata
 • Hračky určené speciálně psům
 • Hřebeny a kartáče na vyčesávání

A co oblečky pro psy? Na to vám odpoví veterinářka Dagmar Tarkošová:

Video Oblečky pro psy: Kterým plemenům vážně pomáhají? - Andrea Ulagová, Lukáš Červený

 

Kočka v domácnosti

Kočku si lidé pořizují hlavně proto, že se nemusí venčit. Na druhou stranu si začne brousit drápky o váš kožený gauč a vyleze i na nejvyšší skříň.

Co byste měli doma mít, než si pořídíte kotě:

 • Pelíšek
 • Misky na vodu a jídlo
 • Kvalitní krmivo pro rostoucí koťata
 • Škrabadlo
 • Hračky
 • Kočkolit a písek

Pořízení zvířete jako dlouhý proces

Zvíře jako dárek těžko utajíte, už jen proto, že jako budoucí majitelé byste měli u koupě být.

„Pořízení zvířete a hlavně proces výběru je jistě událost, u které by měl budoucí majitel být. Ideální způsob koupě je si mládě vybrat mezi jeho sourozenci z chovu a pozorovat ho, jak si vede mezi ostatními. Je také na místě se zeptat, čím bylo krmeno, jaké očkování už má za sebou a jaké ho ještě čeká. Čím kvalitnější chov, tím méně peněz bude v budoucnu utraceno u veterináře“ vysvětluje Lucie Repová z Royal Canin.

I když si pořídíte třeba rybičky nebo domácího králíčka, chov zvířat vyžaduje hodně trpělivost a často i starostí. Ale také radostí. Získáte věrného parťáka, který vás bude mít bezmezně rád.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud