Vláda se prsí za přebytek rozpočtu, nemá proč. Její zásluha to není, tvrdí NKÚ

Vláda podle NKÚ příliš velký podíl na pozitivním trendu hospodaření nemá.  (Autor: ĆTK, Profimedia)
Autor: ČTK - 
20. prosince 2015
16:18

Letošní pololetní přebytek státního rozpočtu, který vzrostl meziročně z 1,5 miliardy téměř na 23 miliard korun, není výsledkem lepšího hospodaření. Přispěly k němu především vyšší příjmy z Evropské unie a nižší čerpání výdajů. Uvádí to Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku ke zprávě vlády o plnění státního rozpočtu za první pololetí. Oba dokumenty dostali k projednání poslanci.

Úřad poukazuje například na to, že inkaso daňových příjmů se přes pozitivní ekonomickou situaci zvýšilo minimálně. Například výběr daně z přidané hodnoty klesl za pololetí meziročně o 5,3 miliardy korun. „Příznivé saldo tak není důsledkem zlepšeného hospodaření,“ píše NKÚ.

Vláda však ve své zprávě o plnění rozpočtu uvádí, že za nižším výběrem DPH nebo spotřebních daní stojí vysoká srovnávací základna z loňského roku. Loni kromě toho získal stát 8,5 miliardy korun z aukce kmitočtů pro mobilní sítě, což už se letos opakovat nebude. Vláda také uvádí, že letošní pololetní přebytek rozpočtu byl nejlepším pololetním výsledkem od vzniku ČR.

NKÚ pozitivně hodnotí rostoucí příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, na němž se v pololetí vybralo téměř 200 miliard korun. To byl meziroční nárůst zhruba o deset miliard. Víc peněz se dařilo vybírat i od firem. Kontroloři v této souvislosti pozitivně hodnotí povinnost většiny firem podávat od letošního roku daňové přiznání elektronicky.

Spokojený Babiš

Ministr financí Andrej Babiš odhaduje, že letošní celoroční schodek klesne proti předpokladu asi na 70 miliard korun. Pro příští rok platí schválený schodek 70 miliard. Babiš také tento týden ve Sněmovně při debatě o rozpočtovém určení daní řekl, že k 15. prosinci vybral stát do veřejných rozpočtů meziročně o 7,6 miliardy navíc a na dani z příjmů firem o 13,6 miliardy víc. Celkem se podle něj podařilo vybrat na daních asi o 22 miliard navíc.

Stanoviskem NKÚ ke zprávě o plnění rozpočtu se bude v lednu zabývat sněmovní kontrolní výbor. Přizve si k tomu i zástupce ministerstva financí.

..krakonos500 ( 20. prosince 2015 23:45 )

Běhen recese se dělají v rozpočtu schodky. Během konjunkce (jako je teď) se dělají přebytky, aby se ty schodky zaplatily. Pokud to není nejhorší vláda od r.1918, jakou máme teď.

vi3ol ( 20. prosince 2015 21:52 )

Teď nedokáže Bureš ukočírovat stát jako firmu, v době ekonomického rozkvětu??..za tři roky bude rád, až dle 10letého pravidla úpadku kapitalismu převezme tu "firmu" zas někdo jinej..Kalousek jako i další, hradní ožrala v politice nemají mít místo!!..ale kdo??..koho má Sobotka v rukávu??..stává se z něj státník, tak snad v krizovém období zvolí pravicového ekonoma.. ..nebyl jsem nikdy v Prognosťáku..

mrd.vola ( 20. prosince 2015 17:48 )

a měli bysme na talíři furt Řecko

mrd.bejka ( 20. prosince 2015 17:47 )

tohle by ten břídil Kalousek nikdy nedokázal, ten by hlavně okrad všechny důchodce, ještě že je v pr.deli i s Nečasem

tomik007 ( 20. prosince 2015 16:45 )

 Jeden den schodek - druhy den prebytek. Tohle mi hlava nebere.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud