Muslimové mají strach z evropského feminismu, říká sociolog Možný

Autor: ČTK - 
6. 12. 2015
11:02

Nejen Evropa má strach z islámu, ale také islám má strach z Evropy. Tvrdí to uznávaný sociolog Ivo Možný, laureát letošní ceny nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě. Radikalizace mladých muslimů vzniká podle něj také ze strachu o obranu jejich tradičních hodnot. Muslimové se podle Možného obávají toho, že je současná evropská společnost, feminismus a odklon od rodiny ohrožují. Populační deficit a budoucnost Evropy by měli zachránit vzdělaní Evropané a uvědomit si, že největším bohatstvím nejsou peníze, ale vlastní děti, řekl v rozhovoru s ČTK Možný.

Muslimská společnost je ukotvena v rodině, kde důležitou roli hraje žena jako nositelka života. Rodí děti a její hlavní role spočívá v péči o rodinu. V Evropě se v posledních desetiletích razí zcela opačný trend a počet bezdětných žen vzrostl až na pětinu. Tradiční ženská moc zeslábla a ženy hledají moc a uplatnění tam, kde je dříve měli muži.

„Arabové, u nichž byla moc mezi muži a ženami vyvážená tak, že si nekonkurovali, jsou z Evropy zděšeni. Bojí se, že by se jejich ženy mohly stát feministkami,“ říká Možný s úsměvem.

Nikdo podle něj neví, co přinesou další roky. Evropa se bude s uprchlickou krizí vyrovnávat další čtvrtstoletí, poznamenal. Na problém s migrací, který v současnosti Evropa řeší, se začalo podle Možného „zadělávat“ v 70. letech minulého století. Od té doby se starý kontinent potýká s populačním deficitem. To jsou tři generace.

V okolních zemích kolem Evropy, zejména na severu Afriky a Blízkém východě, naopak v té době vznikal populační přetlak. Rodilo se hodně dětí, které neumíraly na dětské nemoci. Právě v té době se rodily ty davy mladých mužů, kteří nyní převládají mezi běženci proudícími do Evropy, uvedl sociolog.

Možný připomněl, že na vině migrační krize je i globální oteplování. Největší poušť světa, africká Sahara, se rozpíná a ze savan vytlačuje na sever pastevce. „To všechno muselo vyústit v migrační krizi – vyhýbám se ji takto označovat, protože si myslím, že to je kalamita,“ konstatoval.

Řešení pro Evropu vidí v obnovení popularity rodičovství. Demografická krize je podle něj nebezpečná také proto, že vzdělané ženy rodí málo dětí. „Máme vysokou homogamii. Chytří si berou chytré, mají spolu chytré děti a ty chytře vychovávají, tak vzniká to, čemu se v sociologii říká kognitivní elita. Na druhé straně jsou bohužel lidé nižších vrstev. Tam se ale rodina rozpadla víc než tam nahoře,“ uvedl. Podle statistik je nejvyšší podíl dětí narozených mimo manželství v severních Čechách a na Ostravsku, v intelektuálních centrech Praze a Brnu je nižší.

„Záleží na tom, jestli si elity uvědomí, že rubáš nemá kapsy a že má-li po nich něco zůstat... Já kdybych byl dneska Karel Janeček (podnikatel a miliardář), tak budu mít deset dětí. To je jediný a poslední luxus,“ dodal Možný.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

st.rec ( 7. prosince 2015 10:18 )

Největším bohatstvím muslimů jsou děti které nedokážou uživit a dát jim vzdělání a běžné praktické zásady?Myslím že tady v Chanově a Janově i jinde máme muslimsů celé zástupy.

salto ( 7. prosince 2015 08:34 )

hejhej ( 6. prosince 2015 15:01 )

Arabové se bojí feminizace žen ???? A kdo je tady drží ?? Ať si žijí ve své zemi, chlapi mají bojovat s terorizmem a ne se vnucova do Evropy a ještě kritizovat. Arabové a jejich muslimská ideologie je 100 let za opicemi.

rodrigues ( 6. prosince 2015 12:45 )

Začínám muslimovatět, taky mám strach z žen...když slyším Šabatová, nebo Langšádlová, pokřižuji se, odplivnu a začínám chápat muslimy, že něco takového nechtějí pustit ke slovu. Naštěstí chápu, že se těchto kravek nenajde mnoho, tak nezavrhnu celé ženské pokolení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa