Evidenci tržeb nikdo navěky neuteče. Malé živnostníky ale dohoní až v roce 2018

Autor: ČTK - 
8. 11. 2015
15:47

Elektronická evidence tržeb by měla být povinná pro všech zhruba 600 000 podnikatelů, kteří přijímají tržby v hotovosti, od roku 2018. Zákon o evidenci tržeb začne pro jednotlivé druhy podnikání platit postupně. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Zákon, který nyní projednává Poslanecká sněmovna, by měl podle ní mít účinnost od srpna 2016.

Nejprve by se měl zákon podle Hornochové týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O tři měsíce později by se evidence měla týkat maloobchodu a velkoobchodu. Následně by měla být 12měsíční pauza. Poté by měli evidovat tržby zbývající podnikatelé z dalších oborů a nakonec po dalších třech měsících i drobní živnostníci.

Hornochová zároveň upozornila, že projekt evidence tržeb nepřinese žádný nárůst administrativních povinností podnikatelům. "Tady žádné administrativní povinnosti nenarostou. Ten přístroj sám bude komunikovat s Finanční správou a jen na začátku bude muset podnikatel jít na úřad a získat heslo a jméno. Jestli něco nepřináší administrativní povinnosti, tak je to toto," uvedla náměstkyně.

Většina podnikatelů má o přínosech pochyby

Přitom 58 procent lidí se podle průzkumu firmy Median pro Českou televizi domnívá, že evidence tržeb podnikatelské prostředí nezlepší. Opak očekává od evidence 36 procent dotázaných. Hornochová k tomu uvedla, že důvodem takového výsledku je především negativní kampaň vedená proti projektu.

Odmítla tak i obavu podnikatelů z připojení k internetu, které evidence tržeb bude vyžadovat. "Rychlý internet není žádným způsobem potřeba. Datová zpráva bude mít 8 kB. Přitom velikost jedné fotky z dovolené by pokryla měsíční provoz restaurace," uvedla náměstkyně.

Video Andrej Babiš v Chorvatsku sbírá účtenky. - Hnutí ANO
720p 480p 360p 240p

Hornochová také upozornila, že u restaurací a stravování klesne sazba daně z přidané hodnoty z 21 na 15 procent. Do budoucna by náměstkyně také uvítala zjednodušení daňového prostředí. Například pro drobné podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, by si dovedla představit zavedení paušální daně. "U malých živnostníků do určitého obratu by se daň dala sjednat paušálním způsobem, aby od začátku věděli, kolik jejich daň bude a nemuseli vést složitou evidenci," uvedla. Na druhou stranu by si takové opatření podle ní vyžádalo, aby lidé poskytovali více informací finanční správě.

Elektronickou evidenci tržeb považuje vládní koalice za jednu ze svých priorit. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš potvrdil, že rezignuje, pokud nebude fungovat. Vláda si od projektu slibuje omezení šedé ekonomiky a daňových úniků.

Doporučujeme
kkkastr ( 9. listopadu 2015 11:19 )

To je ta svoboda pro kterou zlodějíčci cinkali dotovanej a klíčkama za bydlení.

balika ( 8. listopadu 2015 19:55 )

obávám se, že máte pravdu

realistaii ( 8. listopadu 2015 19:17 )

čr je zlodějstán , poctivé podnikání tu mělo být nastaveno od teroristického puče zla 1989,místo toho tady podnikatelský zloděj krade ve velkém a krást bude dál, do roku 2018 bude vše zrušeno stejně jako registrační pokladny , a zlodějská špína co 26 let neplatí daně, zdravotní ani sociální pojištění bude krást dál ,26 let falšují osvč daně, 26 let si odepisují z daní auta, dovolenou v karibiku, benzín, potraviny i lístky z hospod a krást budou dál

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa