Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Kauza Volkswagen v Česku: Týká se 148 tisíc aut, většinou škodovek

Švýcarsko dočasně zakázalo prodej některých typů vozů koncernu VW.
Švýcarsko dočasně zakázalo prodej některých typů vozů koncernu VW.  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
30. září 2015
10:53

Česku se prodalo kolem 148 000 aut koncernu VW vybavených dieselovými motory, které umožňují obcházení emisních měření. Z toho je 101 000 škodovek, 38 000 volkswagenů, 7000 vozů Audi a 1 800 seatů. 

Na tiskové konferenci to sdělil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).  Jde o vozy prodané dealerskou sítí v Česku, nikoliv o všechna vozidla v provozu v tuzemsku.

"Vyžádali jsme si proto kódy VIN a další technické parametry vozidel a na jejich základě určíme porovnáním s centrálním registrem vozidel přesný počet všech dotčených vozidel, která jsou v ČR v provozu," uvedl Ťok. Podrobné údaje má ministerstvo od výrobců získat během několika dnů.

Vlastní testy

Ministerstvo dopravy chce zároveň provést vlastní emisní test vozidel Škoda. Plánuje nezávislé změření jednoho nového typu plnícího současnou normu Euro 6 i vozidla s problematickým motorem (plnícím Euro 5) před úpravou a po úpravě. Měření provede zkušebna Tüv Süd na základě rámcové smlouvy s ministerstvem a celkem by mělo jít o tři až čtyři vozy.

Ťok dodal, že technici VW a Škody připravují řešení, které může spočívat v úpravě softwaru i úpravě mechanických součástí. Řešení by mělo být hotové během října. Škoda a VW spolu s ministerstvem poté zorganizují svolávací akci. Tu je ministerstvo schopné zorganizovat do 14 dnů.

Volkswagen již dříve oznámil, že celkem se problém motorů, které jsou schopné obcházet emisní měření týká asi 11 milionů vozů. Z toho je pět milionů osobních vozů VW, 2,1 milionu Audi a 1,2 milionu vozů Škoda. Jde o typ motoru EA 189 plnící emisní normu Euro 5. Montoval se například do druhé generace Škody Octavia či Fabia, Rapidu, Roomsteru nebo Superbu druhé generace. Jsou jím vybavené i VW Golfy šesté generace nebo sedmá generace Passatu.

istyl ( 30. září 2015 12:46 )

to by jsme si jako měli brat dovolene, a nekde opet stat ve fronte?ani nahodou...koupil jsem si auto takove jake bylo a fertig...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa