Šéf Člověka v tísni o útoku: Zemřeli proto, že pracovali pro nás

Autor: sou - 
19. 6. 2015
13:28

Člověk v tísni na začátku června prožil největší tragédii za celou dobu svého fungování. Krvelační zabijáci v Afghánistánu zastřelili 9 místních zaměstnanců, kteří se snažili pomáhat lidem v regionu. Řediteli nevládní organizace Šimonu Pánkovi tak útočníci drsně připomněli, jak trpká může být snaha pomáhat. Člověk v tísni zvažuje i odchod z Afghánistánu.

Ti lidé byli naši zaměstnanci a v zásadě se dá říct, že proto přišli o život,“ řekl Šimon Pánek Excellentu, který vyšel jako příloha Reflexu. „Je možné, že tady přestaneme pracovat, když zjistíme, že garance bezpečnosti našich pracovníků je v tuto chvíli nízká,“ dodává vzápětí Pánek.

Podle ředitele Člověka v tísni je jasné, že ochrana jeho zaměstnanců se nevyrovná té armádní nebo vládní. Na druhou stranu ale tvrdí, že vždy zafungovala komunikace, znalost prostředí a otevřenost vtahů.

Dřív místní obyvatelé občas nechali dopis u afghánské pobočky s tím, že jim vadí fakt, že organizace zaměstnává ženy. „Takovou situaci umíme řešit: kancelář se zavře, iniciujeme jednání s místními stařešiny, o nichž sice víme, že nejsou ti, kteří tam dopis dali, ale mají velký vliv na komunitu. Vysvětlíme jim, proč ženy máme. Že budeme dodržovat kulturní zvyklosti, že s nimi nebudou mluvit muži a že chodí do práce v doprovodu svých příbuzných,“ řekl Šimon Pánek.

Masakru v afghánské provincii Balch ale nic takového nepředcházelo. Vždycky se podle Pánka pro bezpečí dá udělat víc. Občas se objevily nějaké ústní výhrůžky proti dobrovolníkům, střelba do vzduchu nebo střechy poboček organizace, ale v tomto případě nic. Nebyly tam žádné signály, že by pracovníci Člověka v tísni měli být v nebezpečí. Na vyšetření této tragédie byli prý nasazeni lidé z celé provincie. Organizace má také přístup ke guvernérovi i vedení policejních struktur.

Největší česká nevládní organizace pomáhá i v Sýrii

I tam loni přišli o život tři zaměstnanci organizace. „V Sýrii probíhá největší humanitární krize. Polovina lidí je bez domova, 4,5 milionu lidí uprchlo a sedm milionů Syřanů žije v provizorních podmínkách na útěku uvnitř země,“ popisuje špatnou situaci Pánek. „Kdybychom ze země odešli, zapříčiníme ohrožení na životě Syřanů. Lidé tam nemají co jíst,“ míní.

Největší nevládní česká organizace pomáhá i v zemích, kde nemá své pobočky. Výhodou je prý to, že jsme vnímáni jako nekonfliktní postkomunistický stát a tamním disidentům, bloggerům a aktivistům organizace neříká, co mají dělat, ale spíše se jich ptá, co může udělat pro ně. Například na Kubě nebo v Barmě tak tito lidé mají pocit, že jim organizace rozumí víc než západoevropská neziskovka.

 

 

Doporučujeme
anabelakovala ( 25. září 2015 15:43 )

V roce 1998 vystihli pánové Jaromír Štětina a Šimon Pánek příznivý vítr a založili pod záštitou České televize vynikající byznys. Humanitární organizaci Člověk v tísni. Za deset let už měla tato firma převážně financovaná z veřejných peněz obrat 337 milionů korun. Většina z toho je ze státního rozpočtu. Čím se vlastně zabývají? Odkud bere ředitel ČVT pan Šimon Pánek peníze? Žije především z přímých státních nebo nepřímých dotací. V roce 2007 dostal od státu (finance tečou nejvíce z ministerstva zahraničí – 40 milionů korun, potom ministerstva práce, školství a vnitra) celkem 113 milionů korun. Další miliony tečou nepřímo z krajů, z hlavního města Prahy a České televize. Z fondů EU připlulo 47 milionů. Pokud nevíte, kdo je Šimon Pánek, je to blízký spolupracovník sametového kruhu Václava Havla, který v roce 1989 provedl obratnou změnu komunistického režimu na postkomunistický. Necelých deset let nato založil Člověka v tísni, politicky korektní humanitární organizaci. Jak tedy Člověk v tísni hospodaří? Jen na mzdy a zákonná pojištění padlo podle výroční zprávy 105 milionů korun. V roce 2008 navštívila Člověka v tísni kontrola Finančního úřadu Praha 2. Smyslem kontroly byla kontrola, jak páni humanisté nakládají s veřejnými penězi ze státní pokladny a zda je vynakládají na své deklarované účely transparentně a podle zákona. Výsledek? Byly objeveny milionové tunely, ukázalo se, že peníze údajně utracené za jednotlivé projekty nelze dokladovat a došlo k porušení zákona o rozpočtové kázni. Finanční úřad musel rozhodnout, že dvě vytunelované dotace ve výši cca 5 milionů korun musí humanisté vrátit. Ale co se nestalo? Humanisté pod vedením pana Pánka začali křičet, že jde o šikanu a moc přísný výklad zákona (kdo ví, zda-li nejednal Finanční úřad Praha 2 šikanózně) a Finanční úřad vyhověl žádosti o posečkání úhrady. Jak zvláštní – instituce, která se ohání svou transparentností a otevřeností poruší zákon, vytuneluje státní dotace a když se na to přijde, místo aby sklopil

valkaamir ( 20. června 2015 10:01 )

 Tato zjiskuchtiva organise by se mela zrusit..Je o tom proc nevyvine tato organisace vice houzevnatosti pro nase obcanske socialni problemy .Protoze to moc nevynasi.Vnucuji se do mist kde USA vyvolava diktat ,vytvari vojenske nasili suverennich statu a V ramci NATO schromazduje tyto organisace vmesovani se do vnitrni politiky techto statu.Musi pocitat s tim ze Budou rigektovani se stratama .Neuznavam vmesovani se do civilizace ktera nestoji o cizinecke vetrelce.Hitler take vtrhl do Ceskoslovenska a urcoval jejich nadvladu a skupiny co sli proti Likvidoval.

ambree ( 19. června 2015 20:43 )

Tuto organizaci ZRUŠIT!!!!!!!

buban ( 19. června 2015 15:19 )

P. S: ad2): Ano, pomáhají i doma, tedy v Česku. Ale hlavně těm plachetkářům, přitáhnuvším kdoví odkud.

buban ( 19. června 2015 15:14 )

Přestože pomáhají v zahraničí, tak se nám sem utečenci stahují. Bo tyto utečence nějaká pomoc jejich krajanům v jejich domovině vůbec nezajímá.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa