Papež František uznal chybu církve: Za Husovu smrt musíme prosit o odpuštění

Papež k smrti Jana Husa: Musíme prosit o odpuštění
Autor: ČTK - 
13. června 2015
21:19

Papež František u příležitosti blížícího se 600. výročí násilné smrti českého kněze a náboženského myslitele Jana Husa prohlásil, že jeho upálením byla zraněna římskokatolická církev. Podle dnešního sdělení České biskupské konference se tak papež vyjádřil o páteční slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova při setkání v Lateránské bazilice s účastníky dnů duchovní obnovy.

Dnes odpoledne jsem připravoval projev, který řeknu Čechům, katolíkům, husitům, pravoslavným, kteří přijedou příští týden u příležitosti oslav 600. výročí smrti Jana Husa,“ citovalo páteční vyjádření Františka tiskové středisko České biskupské konference.

Zranili jsme svatou matku církev! V našem svědomí musí být ono poprošení o odpuštění za dějiny naší rodiny, za každou událost, kdy jsme zabili ve jménu Boha,“ prohlásil papež, který rovněž kritizoval třicetiletou válku, kdy se katolíci a kalvinisté v 17. století zabíjeli ve jménu Ježíše Krista. „Toto jsou pohoršení rodiny,“ upozornil.

Příští týden se v Česku i ve Vatikánu uskuteční ekumenické bohoslužby u příležitosti Husovy smrti, které budou mít za téma smíření s Bohem a mezi církvemi a prosbu za odpuštění. Českou delegaci, která se zúčastní bohoslužby v papežské koleji Nepomucenum v Římě v pondělí, přijme papež na audienci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 15. června 2015 01:05 )

HUSA by z dnesni cirkve asi ranila pepka...

majojo ( 13. června 2015 22:46 )

Tak to jsem zvědavá, co s tím teď udělají - přijmou ho zpátky do círve? A jak pak budou vysvětlovat Československou církev husitskou (kterou Hus.mj. vůbec nezaložil(? Zikmund, šelma ryševá, se musí v hrobě obracet.

nathana ( 13. června 2015 22:40 )

Trvalo to dlouho.... Jen mi velmi vadí, že se mluví o oslavách 600. výročí. Oslavy čeho, upálení člověka??!! Snad jen vzpomínka 600. výročí....

misha46 ( 13. června 2015 21:51 )

Tohle je církev Satanova, ne Ježíšova... tolik zavraždili nevinných lidí.. ve jménu zla, lži a pro získání majetku.. a teď takové komedie.

bre-burda ( 13. června 2015 21:49 )

Konečně! Ale že to trvalo ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud