Muslimka přišla na pohovor v šátku a zaměstnavatel ji nepřijal: Šlo o diskriminaci, rozhodl soud

Autor: ČTK - 
1. června 2015
22:22

Muslimka vyhrála ostře sledovaný spor se zaměstnavatelem. Ten jí nechtěl dát práci, protože přišla na pohovor zahalená v šátku. Soud dnes řekl, že šlo o diskriminaci, a dal za pravdu žalobkyni.

Nejvyšší soud Spojených států dnes rozhodl ve prospěch mladé muslimky její široce sledovaný spor se zaměstnavatelem, který ji nepřijal kvůli tomu, že přišla na pohovor v šátku.

Ve při o odškodné za to, že firma vědomě nerespektovala náboženské potřeby své potenciální zaměstnankyně, dal soud za pravdu obhájcům práv náboženských menšin. V podobném případě se podle agentury Reuters na stranu diskriminovaných muslimů letos postavil už podruhé.

Tehdy sedmnáctiletá Samantha Elaufová se v roce 2008 v Oklahomě ucházela o místo v prodejním oddělení módní firmy Abercombie&Fitch, která ji však odmítla přijmout, neboť se na pohovor dostavila v hidžábu, což je šátek zakrývající hlavu a ponechávající odkrytý obličej.

Dívka zažalovala firmu o náhradu škody na základě federálního zákona zakazujícího pracovní diskriminaci kvůli náboženským praktikám.

Soud první instance jí přiznal odškodné ve výši 20 000 dolarů (půl milionu korun), odvolací soud však verdikt zrušil s odůvodněním, že měla Elaufová firmu na svou potřebu nosit šátek z náboženských důvodů upozornit, což neučinila.

Zaměstnanci zmíněné oděvní společnosti se musí řídit pravidly pro oblékání, mezi něž patří mimo jiné i nenošení pokrývek hlavy.

Nejvyšší soud dnes rozhodl jednoznačně poměrem hlasů osmi ku jednomu. Soudce Antonin Scalia odůvodnil rozhodnutí přesvědčením soudců, že firma jistě „přinejmenším tušila“, že žena nosí šátek z náboženských důvodů, a ne čistě jako nepovolený módní doplněk.

Podle amerických zákonů musí zaměstnavatelé „rozumně vyjít vstříc“ náboženským potřebám zaměstnance, pokud nepředstavují pro firmu nepřekonatelné problémy.

Oděvní společnost tvrdí, že již v řadě případů vyšla zaměstnancům vstříc v otázkách jejich víry, včetně nošení hidžábů. Zákaz nošení šátků po žalobě od Elaufové navíc zrušila.

Muslimku ve sporu podporovala řada náboženských skupin různých vyznání i obhájci práv menšin.

Dnešní verdikt je pro ně podobným úspěchem, jako lednové rozhodnutí nejvyššího soudu ve prospěch muslimských vězňů ve sporu se státem Arkansas. Soud rozhodl, že si tamní vězni mohou z náboženských důvodů nechat narůst plnovousy.

majkl ( 4. června 2015 07:33 )

To je ale v pořádku taky bych ji poslal do hajzlu. Přece nepříjmu zaměstnance kterého nevidím a zakrívá se šátkem. Chce tady pracovat? Tak bude respektovat nějaké pravidla nebo ať jde lízat *** dzihadovi někam.

ladik2015 ( 4. června 2015 07:33 )

Přesně tak, u nás se jde ucházet o jedno místo spousta lidí a všem co nepřijmou se ani neobtěžují odpovědět, nebo napíšou univerzální větu že vybrali vhodnějšího uchazeče. Měli to napsat i týhle že dali přednost někomu jinýmu a hotovo. Ale i když ji napsali že lidi s hadrem na hlavě neberou neměli by je odsoudit, protože mají kodex na oblékání. A zaměstnanec s tím buď souhlasí nebo ne. Popřípadě jestli byla tak dobrá měli ji sdělit že je tam kodex na oblečení že tam nikdo v hadru na hlavě nebude ať se teda rozhodně.

cityjail ( 3. června 2015 19:57 )

Měl ji ještě vzít klackem po hlavě.

salto ( 2. června 2015 09:49 )

Kdejaká různo -barevná, -věřící a jinak kulturní menšina tady má větší práva než národ, který tu žije přes 1000 let. Je zajímavé, že zrovna tato pakáž (viz výše) se ohání demokratickými principy. Pomaličku začínám chápat bývalý apartheid v JAR

stanislavhahn ( 2. června 2015 06:44 )

Ti t o blbci jsou schopni věřit i v suchou haluz.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud