Ženy berou o 7000 Kč méně! Muže válcují jen policistky, recepční a vrátné
Dřou, a přesto berou méně, než muži se stejným vzděláním a na stejném místě. Jsou první při propouštění a poslední při povyšování. Ženy prostě mají na trhu práce smůlu!
Statistiky jsou neúprosné. Průměrný plat mužů a žen se liší o téměř 7000 korun hrubého! A situace zůstává už léta téměř stejná. Vyplývá to z analýzy Platy.cz, kam svůj příjem a pozici anonymně svěřilo přes 80 000 uživatelů. Kde jsou rozdíly mezi výdělkem největší? A existují profese, kde si žen cení více než mužů? Exkluzivně pro Blesk připravil portál Platy.cz tabulku třiceti profesí, která porovnává výdělky podle pohlaví.
I kdyby ale byl rozdíl v platech mezi pohlavími jen pár stovek, poznamená nižší výdělek ženu na celý život. Jak? Z nízkého platu má nižší například nemocenskou, nižší je případný invalidní důchod a pochopitelně i důchod starobní. „A například za rohlíky, bydlení nebo MHD platíme stejně, nikdo se nás v obchodě na pohlaví neptá. Náklady na život máme srovnatelné. Proto bychom měli za stejnou práci dostávat i stejný plat,“ uvádí Dombrovský. Podle něj je zarážející, že z tabulky je vidět, že i ve státní správě vydělává muž na pozici referenta v průměru o 1200 Kč více. „Měli bychom se ptát, proč. Státní správa by měla jít v případě rovnosti příkladem,“ říká analytik.
Ze třiceti srovnávaných profesí jich pouze pětina fandí ženám. Jenže rozdíly jsou v řádech pouhých stokorun. Nejlépe jsou na tom podle statistik policistky. Proti svým drsným kolegům uvidí na výplatní pásce o šest stovek víc. Lépe než muži pak na tom jsou i personalistky, recepční, vrátné a učitelky na základní škole.
Největší rozdíly jsou u manažerů
„Na první pohled jsou rozdíly ve výdělcích ve většině profesí jen několik stovek, tisícovka. Ale s rostoucí zodpovědností se zvedá i plat a bohužel i rozdíly v odměňování,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která Platy.cz provozuje. V top managementu podle něj muži berou až o polovinu více, takže rozdíly můžou jít do desítek tisíc korun. „A protože už ve středním managementu, na pozicích vedoucích obchodů, oddělení či odborů, je třetina žen, v průměru docházíme na oněch sedm tisíc korun,“ vysvětluje Dombrovský.
A proč vlastně berou ženy méně? Dá se říct, že platy ženám táhne dolů starostlivost a péče o jejich blízké. Nastartovanou kariéru jim totiž většinou stopne mateřství a rodičovství. A když děti odrostou a ženy by se konečně mohly věnovat své kariéře, musí se zase často starat o své nemohoucí rodiče.
Péče o blízké jako brzdu kariéry vidí i Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC. Řešením by podle něj mohly být částečné úvazky a více možností aspoň občas pracovat z domova.
Neopruzujte s něčím, co není pravda - hovada - statistika bez reality je sračka - už to chápeš Pleskáči?