Jestli zemře, jeho druh bude ve velkém ohrožení: Nosorožce z Česka chrání ozbrojení bodyguardi

Autor: shp, štš - 
15. dubna 2015
12:52

Až zemře, celý jeho druh bude ve velkém ohrožení. Je totiž jedním z posledních žijících samcem nosorožce tuponosého. Po zuby ozbrojení bodyguardi proto hlídají Sudána (43) ve dne v noci. Do rezervace v africké Keni se dostal nosorožec v roce 2009 z české zoo ve Dvoře Králové.

Z obavy před útokem pytláků, kteří prahnou po stále cennější rohovině, museli Sudánovi dokonce uříznout roh. Zvýšili tím jeho šance na přežití. „Je možnost, že když vidí, že nemá roh, nebude pro ně zajímavý. Ale na to nemůžeme spoléhat, vysvětluje Simor Irungu, jeden ze čtyřiceti bodyguardů, kteří Sudána střeží v keňské rezervaci Ol Pejeta.

A hlídají doslova každý jeho krok. Dokonce nosorožce opatřili sledovacím zařízením – stejně jako dvě samice, které tu žijí.

Jako roční mládě putoval Sudán v roce 1973 z Afriky do Česka, v královodvorské zoo ale pokusy o rozmnožení selhaly. Proto společně se samicemi Najin a Fatu a samcem Sunim putoval v roce 2009 do Keni. Ani tady se jim ale nepovedlo přivést na svět mládě.

Suni navíc loni zemřel, stejně jako další samec v zoo v San Diegu. Na světě jich tak dnes zbývá posledních pět – samec a dvě samice v Keni a dvě samice v San Diegu. V 60. letech jich přitom volně žilo přes 2 tisíce. V roce 1995 už jen pouhých 30.

Video Sexy lovkyně Michaela: Pro zábavu nestřílím! A přestat nehodlám! - Blesk TV, Zuzana Brzáková

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

taktone ( 15. dubna 2015 19:17 )

tak co jim brání ho naklonovat a co jim brání ty 4 samice uměle oplodnit?

japos22 ( 15. dubna 2015 18:30 )

Je to kousek

amaea ( 15. dubna 2015 17:04 )

naidka ( 15. dubna 2015 16:26 )

Monumentální kousek fotka vypadá jak záběr z Jurského parku. Rozmnožování těchto zvířat nebude asi snadná záležitost, to je jak na potvoru, že vzácná zvířata nemají chuť se pářit, přestože jsou v přirozeném prostředí. Súdán by mohl být trochu uvědomělejší, ale možná se stydí před těmi bodyguardy.

zlobivka1986 ( 15. dubna 2015 13:02 )

Samozřejmě tomu nerozumím, ale nešlo by usmat samce, podojit ho a pak uspat samici a oplodnit jí? Třeba krávy se taky nemnožej přirozeně, ale oplodňuje je inseminátor. Pokud si nezatrkaj, tak jedině naklonovat pak

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud