Hanko a Tončo, přijde závist a pomluvy, píše Čech, kterého unesli v Angole jako desetiletého

Autor: simao - 
7. 4. 2015
05:00

Unesli ho, když mu bylo pouhých 10 let. Tehdy byl pan Petr s rodiči v Angole. Na svůj únos nyní zavzpomínal na webu Týden.cz. A to v souvislosti s propuštěním Hanky a Tonči z dlouhého zajetí. Čekejte závist a pomluvy, vzkázal v dopise Češkám, které jsou dle oficiálních zdrojů v péči rodiny a státu.

Byl mezi skupinou 66 lidí z Československa, které v roce 1983 unesli vojáci UNITA z angolské papírny, kde pracoval jeho otec. Petr Kocian spolu s dalšími unesenými tehdy již jako dítě absolvoval dlouhou a náročnou trasu 1300 kilometrů při pochodu buší v Angole. Dnes vede oční kliniky v Praze, Brně a Bratislavě.

Kocian dal zajímavé svědectví z únosu serveru Týden.cz. Zasadil jej však do aktuálního kontextu – okomentoval případ Hanky a Tonči, které se vrátily domů poté, co je unesli ozbrojenci v Pákistánu. A především poté, co zafungovala snaha turecké humanitární organizace IHH, dle spekulací podpořená ještě snahou Kataru. Nevyjasněná přitom je otázka výkupného za obě dívky.

Podle Kociana rozruch kolem Hanky s Tončou jen tak neutichne. „Ještě dlouho se budete setkávat jak s nevraživostí, tak i se soucitem. Řeči o tom, že se vám dostalo toho, o co jste si říkaly, povedou hlavně ti, kteří se drží doma za pecí. Budou říkat, že vás tam stát měl nechat, nic pro vás nedělat, že to byla vaše věc a proč máme platit záchranu z našich daní. Ale to je vážně jedno. Stát je tu ale i od toho, aby své občany chránil za všech situací. Samy nejlépe víte, jakých chyb jste se dopustily, a nesčetněkrát jste přemýšlely o tom, co jste měly udělat jinak. Dva roky zajetí jsou něco, co si nikdo nedokáže představit. Nedejte se,“ dodal dle Týdne Kocian.

Muž, který jako dítě únos zažil, proto mladým Češkám vzkazuje: „Připravte se na závist a pomluvy. Zní to neuvěřitelně, ale lidé mohou závidět i uneseným. My jsme se s nimi setkávali hned po návratu. Vůbec jsme to nečekali, a tak se na takovou situaci nijak nepřipravili.“ Byl socialismus, lidé prý záviděli už jen to, že jeho otec mohl vydělávat v zahraničí. „Nejabsurdnější byly názory, že jsme se na pochodu museli mít vlastně celkem dobře, když jsme přijeli v teplákových soupravách Adidas. Protože jsme neměli žádné vlastní pořádné oblečení, pořídil nám je Červený kříž, který nás z Angoly odvážel,“ citoval jej Týden.cz. Hanku a Tonču upozornil také na to, aby dobře přemýšlely, kdy a kde budou v budoucnu o svých zážitcích mluvit, protože ne každý podle něj pochopí, čím si dívky prošly.

Doporučujeme
dingous ( 8. dubna 2015 12:02 )

nemehlo pavucinka závidí jiným, že umí závidět ona to neumí, tak ty co umí, aspoň pomluví, že jsou prý hloupý

zelena.karkulka ( 7. dubna 2015 22:39 )

 To je přece úplně jiná situace-ty dvě hňupky a Angola tehdy

jana999 ( 7. dubna 2015 22:29 )

ne stát má pomoci všem ale doma to mají ti co si tam chtěli udělat dovolenou zaplatit, když vám ukradnou na dovolený peníze doklady, ambasáda vám pomůže ale pak to musíte vrátit, ne že to za vás zacvakají

gabreta ( 7. dubna 2015 19:24 )

Ten člověk neví co říká. Co by mohl těm holkám někdo závidět? Ale pravdu má, že stát se má o své lidi postarat. Ale jen v tom případě, že je někam vyšle a dostanou se do problémů a nebo běžného turistu, který je na tom stejně. Ale proč by měl stát zachraňovat lidi, kteří se i přes mnohá upozornění na nebezpečí, vydají do válečných oblastí za dobrodružstvím? To by stát podle toho mudrce, měl povinnost třeba zachraňovat dobrovolníky, kteří odešli bojovat třeba na Ukrajinu a dostanou se do problémů. To jsou přeci taky občani, se stejnýma právama, jako ty holky!!

mair ( 7. dubna 2015 16:47 )

Ad jerry: místo akademických titulů by se hodily jiné

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa