Polonium, které zabilo Litviněnka, prý mohlo vyrobit jen Rusko

Za smrt ruského agenta viní Londýn Rusko.
Za smrt ruského agenta viní Londýn Rusko.  (Autor: čtk)
Autor: ČTK - 
12. března 2015
20:59

Množství izotopu radioaktivního polonia 210, kterým byl v roce 2006 zavražděn bývalý agent ruské tajné služby KGB Alexandr Litviněnko, mohlo být vyrobeno jen v Rusku. Britským vyšetřovatelům, kteří se od ledna znovu zabývají okolnostmi Litviněnkovy smrti, to sdělil britský fyzik Norman Dombey. Litviněnko zemřel v Londýně po dávce 26,5 mikrogramu tohoto jedu. 

Podle Dombeye byl jed vyroben v závodu Avangard kdysi utajovaného města Sarov, ležícím 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Za dob Sovětského svazu se zařízení jmenovalo Arzamas-16 a bylo součástí sítě továren na výrobu jaderných zbraní. 

Dombey upozornil, že žádná jiná země ani polonium nevyrábí. Británie a Spojené státy přestaly s jeho produkcí už v 70. letech. „Podle mého názoru je za otravu zodpovědný ruský stát nebo jeho agenti,“ upozornil Dombey v písemné zprávě. 

Dombeyovo svědectví podle listu Financial Times představuje zatím jeden z nejpádnějších důkazů o možné odpovědnosti státu, tedy Ruska, za zabití Litviněnka. 

Britský soudní patolog Nathaniel Cary v lednu vyšetřovatelům řekl, že Litviněnkovo tělo bylo tak radioaktivní, že jeho posmrtné ohledání bylo jedním z nejnebezpečnějších v dějinách. Uvedl, že on i jeho kolegové měli při pitvě na sobě bílé kombinézy, ochranné rukavice a speciální kapuce, kterými dýchali vzduch přes filtr.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel.

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při setkání s ruskými agenty. Litviněnko podle některých expertů ale asi pozřel radioaktivní látku i dříve, celkem nejméně dvakrát. A to v polovině října 2006 a znovu o dva týdny později při osudném setkání. 

Britské úřady od začátku považují za hlavní podezřelé tehdejší ruské agenty Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového, ale jasné důkazy při prvním vyšetřování kauzy nepředložily. Důstojník britských protiteroristických sil Craig Mascall dnes londýnskému soudu řekl, že oba Rusy stále hledá britská policie pro vraždu. 

Od ledna vede Británie veřejné vyšetřování Litviněnkovy smrti, což loni na žádost agentovy vdovy schválila britská vláda. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle vdovy po Litviněnkovi, Mariny Litviněnkové, klíčové k odhalení pravdy. Litviněnková věří, že za smrtí jejího muže stojí Moskva, která to ale popírá.

marais ( 13. března 2015 12:21 )

co je to za kecy...vždyť zbraně taky vyrábí mocnosti a používá je kde kdo!!!!!!!!!!! Čím se vlastně Litviněnko živil ?

salto ( 13. března 2015 08:22 )

Nejdřív žil nadstandardně v SSSR a potom v Anglii. Vyc.canej prospěchář

tochadda ( 13. března 2015 07:59 )

Omlouvám se zpětně nebožtíkovi Ronaldu Reaganovi, že jsem mu nevěřil, když říkal,že Rusko je říše zla.

tochadda ( 13. března 2015 07:57 )

Pokud zdejší příspěvky nejsou míněny jako nadsázka,ale vážně, jste smutný vzorek našeho přizdisráčského národa

suov ( 13. března 2015 07:55 )

Zobrazit celou diskusi