Příbuzná oběti dalšího lazaretu hrůzy: Bratra jsem musela sama přebalovat
Moč vytékající z plen, špatné jídlo, plíseň v termosce, cizí oblečení! Tak se podle Evy Smetanové (67) starali v ústavu Letiny na Plzeňsku o jejího nemohoucího bratra Petra (†67).
„Slibovali nám, že klienti mohou sedět ve společenské místnosti, že mají tzv. společenské dny s programem a chodí na vycházky. Bratr pak říkal, že pořád jenom sedí na pokoji. Potvrdily nám to i sestřičky,“ vzpomíná Eva.
Při jedné návštěvě zjistila, že muž nemá na sobě své oblečení, na které schválně kvůli tomu vyšívala jeho jméno, což byla jedna z podmínek přijetí. „Udělala jsem kravál, byla jsem s vrchní sestrou i ve skladu, hledaly jsme jeho svetry, košile a další věci, nic jsme ale nenašly.“
Když se začal zdravotní stav pana Petra zhoršovat, byl odkázaný na pleny. „Jednou jsem dokonce zažila, že seděl bez kalhot na židli a z pleny mu vytékala moč až na záda a po opěradle stékala na zem. Byl to šok. Kdykoli jsem pak za ním přijela, tak jsem ho raději sama přebalila,“ líčila Blesku zdrcená žena.
„Bratr měl svoji vlastní červenou termosku na čaj. Při jedné návštěvě jsem zjistila, že na dně nádoby je třícentimetrová vrstva plísně. Okamžitě jsem uhodila na sestru a ta musela přede mnou termosku vyčistit a vypláchnout.“
„Na návštěvu jsme jezdili většinou ráno a bývali jsme tam po snídani až přes oběd. Když jsem viděla, jaké porce jídla tam dostávají, byla jsem zděšená. Například rýže s nějakou hnědou omáčkou, kterou dostával, neměla vůbec žádnou chuť. Kupovala jsem mu, co se dalo – ovoce, zeleninu, jogurty, zákusky a další věci.“
Bratr paní Evy byl v ústavu v letech 2007 až 2009. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová letos začala požadovat jeho okamžité uzavření.
Dvě kontroly podle ní prokázaly špatné zacházení se seniory. „V jedné z budov se po chodbách pohybovali klienti oblečení pouze do pleny a horní části pyžama. Někteří pak byli ve špinavém erárním prádle,“ tvrdí Šabatová.
Ředitelé
„V době, kdy byl klientem ústavu pan Petr (2007 až 2009), jsem tady nebyl. Nastupoval jsem do funkce ředitele od 1. června 2010. Těžko se můžu vyjadřovat k něčemu, čehož jsem nebyl součástí,“ konstatoval nynější ředitel ústavu v Letinách Aleš Patera (37).
Bývalý ředitel ústavu Pavel Hucl (66), za jehož působení byl klientem v Letinách i pan Petr, dostal u soudu podmínku za to, že si nechal od ženy trpící Alzheimerovou chorobou podepsat zplnomocnění k prodeji jejího domku v Řevničově na Rakovnicku.
Ten pak se známými z realitky, kteří dostali stejný trest, Pavlem Kaiserem (64) a Marií Šnoblovou (41), prodali za 1,5 milionu. Stařence ale vyplatili jen 970 tisíc.
Toto zařízení má plnit svoje povinosti a to je podstata toho, co ta paní zveřejnila. Pokud je neplní a pouze vybírá peníze , tak by za to měl být tvrdý trest pro ty, co za to zodpovídají. Ten pán tam jistě nebyl sám a tudíž jde o to, aby se ti gauneři co tato zařízení provozují s tak příšernou péčí, potrestali a nemohli dále škodit .