Jordánsko vydá IS teroristku: Vymění ji za svého vojenského pilota

Autor: ČTK - 
28. 1. 2015
11:16

Japonsko a Jordánsko se dohodly na výměně teroristky vězněné v Jordánsku za japonského rukojmího, jemuž hrozí smrtí radikálové z Islámského státu (IS). S odvoláním na japonskou televizi Fudži o tom dnes informovala ruská agentura TASS. Mluvčí jordánské vlády později řekl, že Ammán je připraven ženu propustit výměnou za jordánského armádního pilota, kterého IS zajal loni v Sýrii. Radikálové ale původně vězenkyni žádali za japonského rukojmího.

IS zveřejnil v úterý další video, na němž tvrdí, že japonskému rukojmímu Kendžimu Gotoovi zbývá 24 hodin života, pokud za něj IS nedostane Sadžídu Rišávíovou. Tato Iráčanka si odpykává v Jordánsku trest za spoluúčast na atentátech na ammánské hotely v roce 2005. Byla odsouzena k trestu smrti, i když své nálože neodpálila. Při útocích zahynulo 60 lidí.

Radikálové zajali loni v Sýrii kromě Gotoa také dalšího Japonce Harunu Jukawu. Chtěli za ně původně 200 milionů dolarů, Jukawu už zabili. V sobotu se objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z jeho smrti japonského premiéra Šinzóa Abeho. Na tomto videu se už nehovoří o výkupném, ale o výměně zbývajícího rukojmího za Rišávíovou.

Vyjednávání o osvobození rukojmích se spojilo s případem jordánského armádního pilota Maáze Kasásby, který padl do zajetí IS, když se jeho letadlo loni v prosinci zřítilo nad severem Sýrie. IS tvrdí, že stroj jeho bojovníci sestřelili.

Mluvčí jordánské vlády, kterého citovala jordánská agentura Petra, řekl, že Jordánsko je připraveno "pustit vězněnou Sadžídu Rišávíovou, pokud bude propouštěn jordánský pilot plukovník Maáz Kasásba a jeho život bude ušetřen". Ke Gotoovi se nevyjádřil.

Náměstek japonského ministra zahraničí Jasuhide Nakajama řekl, že v brzké době bude moci ohlásit "dobrou zprávu".

Podle agentury TASS se nyní chystá převoz Rišávíové do jiné věznice, z níž bude předána IS. Lhůta pro výměnu má vypršet odpoledne.

Japonsko má v Ammánu krizový tým, který se snaží rukojmího zachránit. Jeho šéf ještě ráno novinářům řekl, že nemá novou informaci o dohodě s Jordánskem.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa