Znovu otevřeli případ vraždy agenta Litviněnka: Otrávili ho poloniem kvůli Putinovi?

Za smrt ruského agenta viní Londýn Rusko.
Autor: ČTK - 
27. 1. 2015
13:01

Britský soud dnes zahájil veřejné vyšetřování smrti bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka v Londýně v roce 2006. Z jeho zabití je obviňována Moskva, která to ale rezolutně odmítá. Průběh a závěry vyšetřování mohou podle stanice BBC ještě více poškodit vztahy Ruska a Británie, které jsou již tak napjaté kvůli krizi na Ukrajině.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii a podle BBC přijal britské občanství a pracoval pro britské tajné služby MI6. Na podzim 2006 se sešel s dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel 23. listopadu. Podle dosavadních vyšetřování byl otráven izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při setkání s ruskými agenty.

Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Lugového, ale řádné důkazy nepředložily. Britský deník The Daily Telegraph minulý týden uvedl, že britské úřady získaly již před lety od americké rozvědky informace, které potvrzují, že za Litviněnkovou smrtí stála Moskva.

Vyšetřovatelé podle listu obdrželi záznamy elektronické komunikace mezi hlavními podezřelými od americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Záznamy sice nelze použít u soudu, podle novinářů ale dokazují, že Litviněnkova smrt byla "státem nařízenou vraždou" ze strany Moskvy.

Veřejné vyšetřování týkající se smrti třiačtyřicetiletého muže začalo poté, co ho loni na žádost Litviněnkovy vdovy připustila britská vláda. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se totiž nesmělo dotknout tajných důkazů spojených s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle Mariny Litviněnkové klíčové.

Podle The Daily Telegraph záznamy od NSA jasně ukazují na Rusko a na jeho podíl na Litviněnkově vraždě. Deník dovozuje, že právě díky těmto informacím si zřejmě britští politici byli od začátku jisti svou verzí, když ze smrti ruského emigranta veřejně obvinili Moskvu.

Britští novináři prý mají k dispozici i audionahrávku samotného Litviněnka, na níž hovoří o svém soukromém vyšetřování vazeb ruského prezidenta Vladimira Putina na zločinecké prostředí. Právě tento záznam prý naznačuje, že Litviněnko mohl být zabit proto, že jeho zvědavost se stala ruským představitelům velmi nepohodlnou.

Také britský soudce Robert Owen, který má Litviněnkovu kauzu na starosti, nedávno uvedl, že má k dispozici jasné důkazy o zapojení Ruska.

Většina takzvaného veřejného vyšetřování se uskuteční za zavřenými dveřmi, aby před soudem mohli svědčit členové tajných služeb a mohly se zkoumat tajné dokumenty. Vyšetřování podle agentury AFP potrvá nejméně dva měsíce.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

zarazenyprd ( 27. ledna 2015 23:37 )

Za soudruhem Trockým si soudruzi vrazi zajeli až do jižní Ameriky. Aby mu zasekli do ktavy cepín. Tenkrát polonium nebylo k mání.

1nostradamus1 ( 27. ledna 2015 15:46 )

 putin a jeho "účinkovanie" za Jelcina - to je hnus velebnosti, putnivcom tu prítomným nebude robiť problém nájsť si na youtube vieo o volďkových hrdinstvách...putin je prachsprostý vrah a klamár, toť vsjo

bksdfg ( 27. ledna 2015 14:40 )

Američtí židáci už neví, co by na toho Putina vymysleli. Roku 2016 se totálně zhroutí celá Amerika a celý svět si konečně vydechne.

sores ( 27. ledna 2015 14:27 )

Po letech se někdo probudil,že! Stejně nic nezjistí, bylo to provedeno tak dokonale jako když se Kramný v cizině zbavil rodiny.

mourovata.kocka ( 27. ledna 2015 14:06 )

cid2000:

Zobrazit celou diskusi
Další videa

false