41 gramů z vesmíru: Druhý úlomek meteoritu ze Ždárska je lehoučký!

Autor: Jan Rajchl, ČTK, INT, zrk - 
15. ledna 2015
19:59

41 gramů váží druhý úlomek meteoritu z takzvaného bolidu, který nad Českem zazářil loni 9. prosince mezi Opavou a Žďárem nad Sázavou. Byl nalezen u Vatína na Žďársku. První, menší, centimetrový meteorit byl objeven už 20. prosince.

Druhý úlomek byl nalezen Tomášem Henychem z Astronomického ústavu Akademie věd . „Dráha pohybu meteoritu byla velmi složitá, těleso letělo posledních 25 kilometrů volným pádem, působil na ně vítr různé síly a směrů. Přesto se meteorit podařilo najít asi 20 metrů od vypočítaného místa, to je světový unikát,“ řekl tajemník České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Při vstupu do zemské atmosféry meteorit vážil asi 200 kg, měl průměr půl metru, jasně začal svítit ve výšce 100 km nad Opavou, světelnou dráhu dlouhou 170 kilometrů uletěl za 9 sekund, nejvyššího jasu dosáhl ve výšce 37 kilometrů u Vírské přehrady, pohasl ve výšce 25 km nad zemí u Žďáru nad Sázavou.

Z dosud zaznamenaných 23 meteoritů se známou dráhou letu ve světě, s takzvaným rodokmenem, jsou čtyři z území ČR. U bolidu (velice jasný meteor) Příbram v roce 1959 astronomové vůbec poprvé na světě vypočetli místo dopadu. Další meteority byly nalezeny u Benešova a Morávky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud