Vítězka soutěže Jak se žilo za totáče: Když k nám přijela teta z Kalifornie
Narodila se za komunistů a odmalička snila, že se podívá za oceán. Prohlížela si fotky tety, která emigrovala do USA, kochala se pohledem na moře a nádherné pláže. Sen si splnila až po totalitě, z jehož uskutečnění však Martina Brychová (43) poslala zdařilé foto. A vyhrála v naší soutěži!
Při příležitosti 25 let od sametové revoluce jsme na Blesk.cz vyhlásili soutěž „Jak se žilo za totáče“. V pěti kategoriích – móda, dovolená, Vánoce, vojna, moje město tehdy a teď – nám přišly stovky fotografií. Na Facebooku Blesk.cz jste vybrali desítku finalistů, naše odborná porota pak vyhodnotila tři nejzajímavější snímky. Z toho vítězného doba normalizace přímo sálá!
„V září 1980 přijela na návštěvu po 12 letech emigrace v USA v Kalifornii má teta Marcela. Již odmalička nám babička s dědečkem vyprávěli, že až budeme větší, přijede naše teta z USA – z velké dálky až za oceánem, z Kalifornie, kde bydlí blízko pláže, kde je celý rok teplo a slunce... Tak jsem si představovala, jaké to je bydlet u moře,“ popisuje čtenářka Martina vznik fotky.
Tehdy jí bylo 9 let. Na fotce zapózovaly se svou tetou, maminkou a tehdy pětiletou sestrou Marcelkou před panelákem v Praze 10-Hostivaři. „Škodovkou, které stojí za námi, jsme zrovna přijeli z letistě. A k naší tetě jsme vzhlížely jako ke zjevení, protože jsme odmalička se sestřičkou poslouchaly před spaním vyprávění, jak žije v tak daleké zemi, prohlížely si barevné fotografie s neuvěřitelnými záběry moře, dlouhých pláží, amerických aut a hezkých domů s bazény,“ zavzpomínala Martina Brychová.
Vycestování do zahraničí se stalo jejím snem. A to, co nebylo za komunistů pro většinu smrtelníků možné, po revoluci uskutečnila! Po rozpadu východního bloku a otevření hranic se rozhodla, že také poletí za Atlantik. Usadila se nakonec v Mexiku, kde u Karibského moře dělá průvodkyni v Cancúnu. A našla zde i dokonce svou lásku. Brali se loni na podzim.
Vítěznou fotku ohodnotil i Petr Novotný, fotograf Blesku: „Nejvýstižnější fotka. Kompozičně povedená. Nese veškeré znaky, které si asociujeme s obdobím komunismu. Sídliště, škodovka, dobová móda. Děti trochu rozsvěcí šedivý zmar totality, je zde cítit i náznak naděje, že mladší generace povede svobodný život. Důležitá fotografie, která by se měla objevovat ve školních učebnicích novodobých dějin.“
Od roku 1990, kdy jsme platili vesměs osmdesát haléřů, cena vody podražila stonásobně. V důsledku toho jde spotřeba směrem opačným, ze 170 litrů na něco málo přes 90 l na osobu a den. ------------------ Tady máte ten zkur.kapitalismus Vy zm.rdi-a hlavně zasr.voda teče prostě pořád,tak kde je problém???V socialismu???Hov.no jen několik tisíc ku.rev chtějí nakrást