Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

Válečná zóna ve Fergusonu: Policista, který 12krát střelil neozbrojeného černocha, nebude obviněn!

Autor: shp, ČTK - 
25. listopadu 2014
07:23

Lidé po celých Spojených státech demonstrují, rozzuřený dav ve Fergusonu převrací policejní auta, podpaluje je, vzduchem létají dlažební kostky, a dokonce jsou slyšet výstřely. Velká porota totiž rozhodla, že neobviní bělošského policistu Darrena Wilsona kvůli zabití neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna v americkém Fergusonu letos v srpnu.

Prohlásil to státní zástupce Bob McCulloch. Po celých Spojených státech se konají protesty proti rozhodnutí. Ve Fergusonu jsou podle agentur slyšet výstřely, demonstranti zdemolovali policejní auta a policie proti nim použila slzný plyn. Podle McCullocha porota nenašla důvod pro obvinění Wilsona. Odmítl však sdělit, zda rozhodnutí bylo jednomyslné, protože veškeré jednání poroty je tajné.

Brownova rodina uvedla, že je výsledkem „hluboce zklamána“. Vyzvala však všechny, aby případné protesty byly poklidné. Také americký prezident Barack Obama ve svém projevu vyzval demonstranty ke klidným protestům a policii ke zdrženlivosti. Americké ministerstvo spravedlnosti vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním.

Porota měla podle agentur 12 členů, z toho devět bílé pleti a tři černé pleti. K obvinění Wilsona bylo nutných nejméně devět hlasů. Několik stovek lidí se ještě před oznámením sešlo před policejní stanicí ve Fergusonu. Po oznámení rozhodnutí velké poroty mnoho z nich začalo rozzlobeně křičet. „Vrazi, nejste nic jiného než vrazi,“ křičela jedna žena s megafonem na policisty v zásahové výstroji.

Demonstranti také začali demolovat auta a rozbíjet okna. Policie proti nim použila slzný plyn. McCulloch upozornil, že mnoho svědectví více než 60 osob o tom, co se stalo před Brownovou smrtí, bylo protichůdných a k mnoha svědectvím chyběly fyzické důkazy. Část svědků také připustila, že střelbu vůbec neviděla. Právníci Brownovy rodiny tvrdí, že mladík se v době, kdy byl zastřelen, vzdával.

Naopak stoupenci Wilsona tvrdí, že se bál o svůj život a střílel v sebeobraně. Svědci se neshodli, zda měl Brown ruce nad hlavou v době, kdy byl zastřelen. McCulloch rovněž upozornil, že Wilson vystřelil na Browna 12krát, až poslední střela ho však trefila do temene.

Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z obchodu blízko místa, kde k incidentu došlo. Brown a jeho přátele kráčeli prostředkem ulice, když k nim Wilson přišel. Policie uvedla, že v době incidentu Wilson o loupeži nevěděl.

 

pravlast ( 25. listopadu 2014 12:14 )

Až se přestanou našim hnědočechům vyplácet dávky,bude to jako tam.

gabreta ( 25. listopadu 2014 12:04 )

Co blázníte. To je normální "Majdan" a Amíci povolávají ozbrojenou Národní gardu? V Kyjevě šel Berkut s prázdnejma rukama a podle Amíků to byl brutální zákrok!Taky tam hořely ulice i s policajtama a byli řezaní oni! Tak jak je to vůbec s tím propagováním práva na protest? Někde zákonný a někde nezákonný? Neměla by EU protestovat a vyhlásit na Amíky sankce??

bandour ( 25. listopadu 2014 11:36 )

jediný účinný recept-vyhlásit vyjimečný stav, rozdat ostré náboje a hon na primáty může začít

petrkramnypresident ( 25. listopadu 2014 10:21 )

Je to tam jako v Pánovi Prstenů - Legolas zastřelil skřetího mutanta

vary ( 25. listopadu 2014 10:16 )

Opice umí jen krást a rabovat a vraždit. Škoda ho není.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud