Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Jedna ze sopek na Islandu řádí: Zastaví se opět letecká doprava v celé Evropě?

Na Isladnu opět řádí sopka. Letadla jsou na pozoru, pokud by došlo k výbuchu, může se opět zastavit veškerá letecká doprava. (ilustrační foto)
 (Autor: ČTK, Reuters)
Autor: ČTK, tp - 
19. srpna 2014
23:22

Tisíce letadel můžou být opět v ohrožení. Na Islandu zaznamenali seizmologové několik tisíc otřesů. Je tak možné, že sopka Bárdarbunga se probudí k životu. Pokud se tak stane, zastaví se znovu letecká doprava v celé Evropě, jako tomu bylo před 4 lety u její menší sestřičky Eyjafjallajökull!

Seizmologové na Islandu od soboty zaznamenali na 3000 otřesů, což může naznačovat možnou budoucí erupci sopky Bárdarbunga. Zda tento největší vulkanický systém na Islandu skutečně exploduje, není zatím možné určit.

"Prozatím zde nejsou žádné známky erupce. Není ale možné vyloučit, že nynější aktivita vyústí k výbuchům pod ledovcem, což by vedlo k záplavám a k uvolnění prachu do ovzduší," oznámil islandský meteorologický úřad. Zda by prach narušil leteckou dopravu, jako se tomu stalo v roce 2010 při erupci vulkánu Eyjafjallajökull, bude podle seizmologa Martina Hensche záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a také na tom, jak moc bude prach jemný.

Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu. Prozatím se magma ve vulkánu pohybuje horizontálním směrem, takže nestoupá na povrch. Hensch uvedl, že největším nebezpečím by byla erupce pod ledovcem, která by mohla vyvolat masivní záplavy. Vulkán pokrývá ledovec Vatnajökull, který je největším v této ostrovní zemi a druhým největším v Evropě.

Bárdarbunga je nyní pod zvýšeným dohledem odborníků. Ti nově ve vzdálenosti 30 kilometrů od vulkánu instalovali webovou kameru, která snímá oblast, kde se erupce nejvíce očekávají. Se sledováním sopky pomáhá i pobřežní stráž, která pro tento úkol vyčlenila své letadlo. Meteorologický úřad již dříve vyhlásil oranžový stupeň varování před erupcí, tedy druhý nejvyšší.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa