274 hodin od úrazu po záchranu: Zraněného jeskyňáře konečně vytáhli ven!

Autor: simao, ČTK - 
19. června 2014
13:19

Již 12. den začal ubíhat od chvíle, kdy německý jeskyňář uvízl pod zemí, zranil se a nemohl se sám dostat ven. Do rozsáhlé a složité záchranné akce se zapojilo na sedm desítek osob, Johanna Westhausera (52) se nakonec podařilo dostat ven!

Zraněný německý speleolog Johann Westhauser byl dnes po bezprecedentním několikadenním úsilí záchranářů vyproštěn z bavorské jeskyně Riesending-Schachthöhle. Podle agentury DPA se dostal na denní světlo v 11:44 SELČ. "Byl vynesen na povrch a bude mu poskytnuta nouzová lékařská pomoc," uvedla záchranná služba. U ústí jeskyně v nadmořské výšce 1800 metrů už byli připraveni lékaři a mobilní stanice první pomoci.

Westhauser uvízl po vážném úrazu hlavy v největším jeskynním systému v Německu o předminulém víkendu. Záchranáři ho museli dostat z hloubky téměř jednoho kilometru, kde muže nečekaně udeřil uvolněný kámen. Dvaapadesátiletý jeskyňář proto nebyl schopen dostat se ven vlastními silami.

Systém Riesending-Schachthöhle nedaleko Berchtesgadenu je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Tvoří ho řada komplikovaných úzkých chodeb a průlezů, šachet i velkých jeskynních prostor s jezery. Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patřil i Westhauser.

Jeskyňář v jeskyni uvízl před 12 dny. Vlastní vyprošťování trvalo šest dní. Podle DPA od úrazu z neděle 8. června po dnešní záchranu uplynulo 274 hodin. Přímo v jeskyni se na vyprošťovací akci podílelo zhruba 70 lidí, kteří museli nejdřív zbudovat několik bivakových táborů. Další podpůrné týmy včetně lékařů čekaly na povrchu. Dva lékaři se dostali ke zraněnému už během záchrany.

Video  Dramatická záchrana speleologa.  - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa