Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Tohle je nejvzácnější známka na světě: Vydražili ji za 192 milionů!

One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) je nejcennější známka na světě
One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) je nejcennější známka na světě  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, ljš - 
18. června 2014
08:04

Tu byste si na dopis jen tak nenalepili! Známka One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) je totiž považovaná za nejvzácnější na světě. Její dražba vynesla v úterý večer v New Yorku rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu Kč).

Aukční síň Sotheby's odhadovala tržbu na rekordních 10 až 20 milionů dolarů (až 400 milionů korun). Dosud nejdražší známka se prodala za 2,2 milionu dolarů.

Známku s nominální hodnotou jednoho centu považují odborníci za nejvzácnější na světě, neboť je jediným známým exemplářem svého druhu. Vytištěna byla z nouze, když se před půldruhým stoletím zpozdila dodávka známek z Británie do kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat místní tiskárnu o výpomoc. Podle expertů dnes z tehdy vytištěné série existuje několik čtyřcentových a právě tato jediná jednocentová.

Dražba byla významná i proto, že se proslulá známka dostala na veřejnost poprvé od roku 1986, kdy byla vystavena v Chicagu. Dosud nejdražší poštovní známkou je švédská "Tříšilinková žlutá" z roku 1855, která se v roce 2010 vydražila za 2,2 miliónu dolarů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa