Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Zemětřesení na západě Čech: Dunělo to, jako by jel pod nohama vlak, popisují svědci

Západ Čech zasáhlo zemětřesení.
Západ Čech zasáhlo zemětřesení.  (Autor: Reprofoto Geofyzikální ústav AVČR)
Autor: ČTK - 
24. května 2014
19:05

Chebsko zasáhlo opět zemětřesení. Otřes pocítili lidé vzdálení i desítky kilometrů od epicentra. První údaje z Evropsko-Středomořského seismologického centra uvádí magnitudu 3,9 stupně, automatická lokalizace České národní seismické sítě uvádí dokonce 4,1 stupně. Ačkoli jsou otřesy na Chebsku časté, dnešní odpolední otřes byl za poslední dobu nejsilnější, uvádějí svědci.

"Lidé mi říkali už včera, že cítili otřesy, ale dnes to bylo opravdu hodně. Ale když to budou jen takové otřesy, tak to ještě jde," řekl ČTK pár minut po odpoledním otřesu starosta Nového Kostela na Chebsku Oto Teuber.

Aktuální seismogramy na webových stránkách Geofyzikálního ústavu České akademie věd zachytily silný otřes už dopoledne. Ten odpolední byl ale ještě silnější. Automatické systémy uvádějí epicentrum těsně za hranicemi s Německem.

"Pocítili to lidé nejen doma, ale i ti, kteří byli venku. Otřesu předcházelo u nás obvyklé dunění, jako by jel pod nohama vlak a pak přišel otřes. Bylo to vidět i na ptácích, kteří v hejnech vzlétli ze stromů," popsal zemětřesení pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku, kde je také jedna z měřících stanic. Domy poskočily a nábytek se zachvěl ale i v Sokolově.

Poslední silnější zemětřesný roj zasáhl Chebsko loni v dubnu. Tehdy magnituda otřesů dosahovala okolo 2,5 stupně. Zemětřesení na Chebsku jsou ale častá a zem se zde chvěje, byť neznatelně téměř pořád. Díky pozvolnému uvolňování energie ale jen málokdy otřesy dosáhnou čtyř stupňů.

rolpa ( 24. května 2014 23:12 )

To se NATO prokopává kanalama do Česka

ruudazvostravy ( 24. května 2014 19:33 )

Noyo no,uš se to třese,tak abi se nám ten nadrženey sametovey ynternátní režym na hlyněneych hnátách nayednou nerospat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa