Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Další loď pátrající po malajsijském letadle zachytila signály!

Zachytila čínská loď Halxun signál z černé skříňky?  (Autor: ČTK, Reuters)
Autor: ČTK, lvi - 
7. dubna 2014
07:01

Australské plavidlo pátrající v Indickém oceánu po zmizelém malajsijském letadle zachytilo signály, které odpovídají vysílání černých skříněk používaných v letadlech. Oznámil to dnes koordinátor pátracích operací Australan Angus Houston. Zjištění je podle něj "velmi povzbudivé". Může ale prý trvat několik dní, než se potvrdí, jestli signály opravu pochází ze záznamníků letu z pohřešovaného stroje.

Dva signály zachytilo zařízení na lokalizaci zvuků ve velkých hloubkách, které za sebou táhne australské námořní plavidlo Ocean Shield.

"Je to jasně nejslibnější vodítko," uvedl podle agentury Reuters Houston.

Přístroj signály zachytil v oblasti směrem od severozápadního pobřeží Austrálie. Polohu je ale třeba dále upřesnit. Teprve pak bude možné vyslat pod vodní hladinu robota, aby zjistil, co je jejich zdrojem, uvedl také Houston.

Signály, které by mohly pocházet z černých skříněk havarovaného stroje, již v pátek jako vůbec první zachytilo čínské hlídkovací plavidlo Chaj-sün a podruhé v sobotu na místě vzdáleném asi dva kilometry od prvního. Podle čínské televize byly na frekvenci standardně používané v černých skříňkách. Angus Houston to tehdy označil ze "důležité vodítko". Neexistuje ale podle něj jistota, že by signály pocházely z pohřešovaného stroje.

Letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března. Černé skříňky jsou vybaveny bateriemi, které vysílají signál zhruba 30 dní. Lhůta pro zachycení jejich vysílání se tedy krátí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud