Šokující průzkum: Každý jedenáctý policista by si vzal úplatek!
Generální ispekce policejních sborů (GIBS) zjistila, že každý jedenáctý policista v je úplatný. Akci prý inspekce prováděla pomocí agenta, který testoval neúplatnost tím, že porušil rychlostní limit a ještě za jízdy telefonoval. Po následném zastavení policistům místo proplacení pokuty nabízel úplatek!
Policisté jsou prověřováni týmem lidí, jejichž identita je známá pouze vedení generální inspekce, jelikož pracují v naprostém utajení.
Tajní agenti mají omezené možnosti. Nesmějí provokovat nebo si o úplatek přímo říci. Mohou pouze počkat, jestli si policista o úplatek řekne sám.
"Existují tady určitá pravidla, která jsou celoevropsky účinná,“ uvedl pro Český rozhlas Ivan Bílek.
Past na podvodníky
Do pasti GIBSu se za poslední čtyři roky nachytalo 16 policistů. Například policista z Teplic, který mimo rámec své pracovní doby testoval pravost bankovek u různých prodejců. Zabavené peníze pak nenahlašoval a sám si je nechával. Policie však neměla možnost mu toto jednání dokázat, a proto nasadila tajného agenta GIBS, který přichystal na podvodníka léčku.
„Od oznamovatele převzal nalezenou pánskou černou koženou příruční tašku. Byla v ní finanční hotovost, zapalovač, náramkové hodinky, krabička s cigaretami. V souvislosti s tímto nálezem nevyhotovil žádný úřední záznam a všechny věci si ponechal jako svoje vlastní,“ popsala Českému rozhlasu případ mluvčí inspekce Radka Sandorová.
Díky jasnému důkazu byl policista obviněn z trestného činu a následně přišel o práci. Většina policistů ale testy spolehlivosti vnímá negativně.
Policisté z kontrol tolik nadšení nejsou
„Je to nástroj, který nelze použít proti zločincům, ale proti policistům ho lze použít za nějakých, jasně stanovených podmínek. A v tom to vnímám jako diskriminační,“ vysvětlil pro Český rozhlas důvody ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Podle GIBSu bylo za poslední čtyři roky bylo otestováno 149 policistů. Ročně udělají desítky zkoušek spolehlivosti.
Jenom v Cechach.