Nebezpečné Thajsko: Výjimečný stav! V exotické zemi chtějí hlavu premiérky
Exotickým Thajskem zmítá vlna protivládních nepokojů, v zemi byl vyhlášen šedesáti denní výjimečný stav! Demonstranti chtějí odstoupení premiérky Jinglak Šinavatrové, dál dochází ke střetům s pořádkovými jednotkami. Co českým turistům doporučuje ministerstvo zahraničí?
Výjimečný stav platí v metropoli Bangkoku a přilehlých provinciích. Opatření vstoupí v platnost ve středu a má zabránit šíření protestního hnutí, které zablokovalo části hlavního města. Protivládní demonstrace přitom provázely i konec loňského roku a trvají již více jak dva měsíce! Krvavé střety mezi demonstranty a pořádkovými jednotkami tak nejsou ničím výjimečným a násilnosti neberou konce.
Výbuchy granátů zranily desítky lidí
Demonstranti a opozice v Thajsku žádají odstoupení premiérky Jinglak Šinavatrové, a to ještě před předčasnými volbami, které jsou plánovány na 2. února. Jenom v neděli si násilnosti v táboře protivládních demonstrantů v centru Bangkoku vyžádaly tři desítky zraněných. Exploze výbušniny pak v pátek při protivládní demonstraci zranila dalších 37 lidí.Kdo je v pozadí obou útoků, však policie zatím nevyjasnila a po pachatelích stále pátrá.
Bezpečnostním složkám výjimečný stav umožní vyhlašovat zákaz vycházení, zadržovat podezřelé bez formálního obvinění, cenzurovat média, zakázat politická shromáždění více než pěti osob nebo vyhlašovat zvláštní bezpečnostní zóny ve městě.
České ministerstvo doporučuje turistům obezřetnost
České ministerstvo zahraničí již dříve upozorňovalo na to, že protestní akce v Thajsku mají násilný charakter a turistům hrozí nebezpečí. Mluvčí Johana Grohová nyní pro Blesk.cz uvedla: "Neuvažujeme o úpravě dřívějšího prohlášení a situaci monitorujeme. Doporučujeme, aby turisté dbali zvýšené obezřetnosti, vyhýbali se místním demonstracím a shromážděním, dbali pokynů místních bezpečnostních jednotek a bedlivě sledovali sdělovací prostředky."