Jak na rachejtle bezpečně: Z tržnice raději ne

S blížícím se Silvestrem rostou prodeje zábavní pyrotechniky a napilno mají i kontroloři. V terénu jsou inspektoři z Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva denně. Varují hlavně před rachejtlemi a dělbuchy z tržnic.
"V obchodních centrech jsme problémy zatím nezjistili, tam je to v pořádku. Všichni inspektoři se nyní pohybují v příhraničních oblastech, kde to riziko je největší," uvedl vedoucí oddělení kontroly Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva Pavel Koblasa. Ve středu inspektoři ve spolupráci s policií kontrolovali tržnice v Chebu a na Svatém Kříži.
V Česku jsou v závěru roku desetitisíce prodejců pyrotechniky. Poslední dva roky se podle Koblasy počet zjištěné neschválené zábavní pyrotechniky nemění, v průměru tvoří asi pět procent na trhu. Do roku 2011 se podíl nelegálních rachejtlí na trhu snižoval. V průběhu celého roku se kontroly zaměřují hlavně na sklady dovozců.
Jak poznat bezpečný výrobek
Schválená pyrotechnika se pozná podle toho, že je označena zkušební značkou, oválem s logem lva nebo evropskou značkou CE. Takový výrobek prošel zkouškou a je schválený. Výrobek také musí být označen datem spotřeby a musí mít český návod. „Pokud bude každý nakládat s výrobkem podle návodu, tak je to bezpečné a nemůže se nic stát,“ tvrdí Koblasa.
Pozor na internetu
Češi stále více kupují zábavní pyrotechniku na internetu. "Oproti zbytku roku se mohou prodeje pyrotechniky na internetu vyšplhat před Vánoci až na dvanáctinásobek," uvedl ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.
Podnikavci se pokoušejí prodávat rachejtle, petardy a ohňostroje i na aukčních portálech. Například na Aukro.cz je ale prodej pyrotechniky zakázán. "Každý den kontrolují lidé z našeho zákaznického centra nahlášené nabídky a ty, které odporují našim Obchodním podmínkám, okamžitě stahují. Měsíčně takto zkontrolujeme zhruba třicet tisíc nabídek, z nichž stahujeme asi desetinu," uvedla Michaela Papežová z z Aukro.cz.
Nebezpečí z tržnice
Zábavní pyrotechnika se v Česku vyrábí v minimálním množství. Tuzemští obchodníci jsou proto odkázáni na její dovoz především z asijských zemí.
„V supermarketech jsme skutečně nezjistili žádný výrobek, který by nebyl schválený,“ říká kontrolor Koblasa. Neschválená a potenciálně nebezpečná pyrotechnika se vyskytuje na tržnicích. A to nejvíce u hranic s Německem a Rakouskem. Kontroly nyní sílí také v Německu, kde se zaměřují hlavně na nelegálně dováženou pyrotechniku při hranicích s Českem a s Polskem.
Ohňostroje a dělbuchy, které nezískaly v Německu oficiální povolení, jsou kvůli nízké ceně oblíbené především v Bavorsku, Sasku a Braniborsku, kam se nelegálně dovážejí právě z Česka a z Polska. Loni zabavili němečtí celníci před Silvestrem 160.000 dělbuchů a světlic, letos to jsou také desítky tisíc kusů nebezpečné pyrotechniky.
Novoroční ohňostroje jsou v Německu velmi populární. Němci ročně utratí kolem 120 milionů eur (3,3 miliardy Kč) jen za pyrotechniku, kterou odpálí na Silvestra. Úřady odhadují, že nejméně deset procent této částky míří do nákupu nelegálně dovezených ohňostrojů a dělbuchů.