Řád německých rytířů chce vrátit hrad Bouzov a Sovinec, požádal i o pozemky

Řád německých rytířů požádal 13. listopadu v rámci církevních restitucí o vydání zhruba 13.500 hektarů pozemků, zpět chce i některé budovy, mimo jiné hrady Bouzov
13. 11. 2013
13:54

Řád německých rytířů dnes požádal v rámci církevních restitucí o vydání zhruba 13.500 hektarů pozemků, zpět chce i hrady Bouzov a Sovinec a lázně Karlova Studánka. ČTK o tom informoval jeho mediální zástupce Mikoláš Černý. V následujících dnech chce řád požádat také o vydání movitých věcí.

Pokud bude majetek vydán, bude podle Černého sloužit k dalšímu rozvoji činnosti řádu na českém území, a to zejména v oblasti vzdělávání, charitativní a sociální oblasti, stejně jako v oblasti duchovní správy.

Kromě Bouzova, Sovince a lázní Karlova Studánka chce řád Velmistrovský dům v Opavě, kostel v Karlově Studánce, bývalý chudobinec v Bruntále, část konventu v Opavě a zámek Bruntál. Černý na dotaz ČTK řekl, že pokud jde o lázně Karlova Studánka, žádá řád "celý areál vyjma několika málo nemovitostí".

Zákon o majetkovém vyrovnání schválil parlament v minulém volebním období. Počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard. Norma byla předmětem sporů už v uplynulých letech a stala se jedním z témat předvolební kampaně. Úpravu zákona schváleného bývalou koalicí ODS, TOP 09 a LIDEM požadují kromě ČSSD komunisté. Předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš kritizoval inflační doložku k restitucím. Například lidovci, s nimiž ČSSD a ANO 2011 jedná o možné vládní spolupráci, naopak zásahy do způsobu majetkového vypořádání s církvemi odmítají.

O tom, že řád by mohl usilovat například o Bouzov a Karlovu Studánku, média informují již dlouho. Řád lázně v předminulém století založil. O majetek přišel koncem 30. let, kdy jej zrušili nacisté. Po válce požadoval jeho navrácení, ministerstvo zemědělství však rozhodlo, že šlo o zrádcovskou organizaci a její majetek bude zabaven. Tehdejší Nejvyšší správní soud v únoru 1948 rozhodl, že majetek má připadnout opět řádu. Rozhodnutí ale nikdy nebylo doručeno, čímž verdikt nevstoupil v platnost. Řád se snažil v restitučních sporech řízení obnovit a domáhal se doručení verdiktu, neuspěl ale ani u Ústavního soudu.

Černý uvedl, že od doby nástupu fašismu v Německu vystupoval řád stejně jako jeho představitelé proti německé expanzivní politice a vyvíjel aktivity směřující k zachování celistvosti a suverenity Československa. "Přímým důsledkem loajality řádu vůči Republice Československé bylo jeho zrušení a konfiskace jeho majetku, konkrétně se tak stalo 27.02.1939 výnosem (dekretem) říšského komisaře pro sudetoněmecké oblasti," uvedl.

Řád chce podle něj zpět nemovitosti, jež vlastnil před druhou světovou válkou a byly mu zabaveny nacistickou vládou. "V roce 1945 byl tento majetek podle dekretu č. 5 prezidenta republiky řádu navrácen, a při tom byl dán po dohodě s řádem a za jeho spolupůsobení pod národní správu, která majetek do roku 1951 obhospodařovala. Z toho vyplývá, že řád byl k 25.02.1948 vlastníkem nemovitostí, které požaduje," uvedl Černý.

Když se v 90. letech diskutovalo ve sněmovně o navrácení církevního majetku, někteří zákonodárci hovořili o materiálech, podle nichž někteří příslušníci řádu s nacistickým režimem kolaborovali.

Řád byl založen v roce 1190 v Akkonu, přístavním městě v dnešním Izraeli, jako špitální bratrstvo. Od roku 1204 započalo na pozvání a přání českého krále Přemysla Otakara I. působení i v některých městech a místech na území současné České republiky. Dnes v tuzemsku podle Černého provozuje Církevní gymnázium Německého Řádu v Olomouci, Středisko volného času v Olomouci, Církevní konzervatoř v Opavě a Pečovatelskou službu Německého Řádu v Bruntále.

nitup ( 11. října 2015 00:53 )

Řádový hrad Bouzov - Z pohádky zpátky do reality... www.deutscher-orden.cz/hrad_bouzov.php

slider ( 13. listopadu 2013 22:13 )

To vsechno patri nam, a ne Komunistum. Muzem zit spolu lepsi. http://www.youtube.com/watch?v=C1m04nEsJEw http://www.presseurop.eu/en/content/news-brief /66831-germans-return-sudetenland

japos22 ( 13. listopadu 2013 19:18 )

Přesně tam je poslat a velmi srozumitelně

kukuku ( 13. listopadu 2013 14:47 )

Okamžitě je poslat do ři*ti, místo lidovců do vlády toho Hirošimu. Větší haj*zlové než tito černopr*delníci už být nemůžou. Napřed přijat zákon o církevních restitucích - na základě tolika lží (seznamy majetku byly, nebyly, včetně finančního vyčíslení, jen na základě nástřelu finanční částky exministrem kultury Dostálem...), že Hašek je proti tomu pravdomluvný Mirek Dušín. Pak fofrem napodepisovat nevypověditelné smlouvy o převodu majetku, aby už nebylo cesty zpátky. A teď se budou požadavky černopr*delníků ještě navyšovat tím, že budou vytahovat, co všechno v zákonem přijatých restitucích ještě není.

ernstthal ( 13. listopadu 2013 14:24 )

Okamžitě vrátit!Dříve než bolševičtí kamarádi Klause a Zemana to budou mít napsáno na katastru nemovitostí.Už mají továrny,doly,sídliště,pole,lesy....Už si ten povl začíná hrát i na šlechtu po vzoru Klause a Zemana.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa