Kulturní sobota v Praze: Koná se muzejní noc a přiletí dalajlama
Nevíte, kam vyrazit v Praze o víkendu? Sobota bude v metropoli skutečně nabitá kulturou. Odpoledne k lidem promluví tibetský duchovní vůdce dalajlama. Večer se pak otevře zájemcům šest desítek objektů 38 pražských muzeí a galerií v rámci Pražské muzejní noci.
Vstup do objektů během Pražské muzejní noci bude zdarma s výjimkou Vyšehradu, kde se platí symbolická koruna. Zdarma bude i doprava deseti speciálními linkami pražského dopravního podniku, jejichž centrem bude náměstí Jana Palacha u metra.
Podle koordinátorky Ivany Havlíkové se zájem o akci rok od roku zvyšuje. Loni napočítali kolem 200.000 návštěvnických vstupů, každý člověk si prohlédne dva až tři objekty.
O pražské muzejní noci se muzea mění v divadelní jeviště, koncertní sály a vědecké laboratoře. K nováčkům se řadí například Knihovna Václava Havla, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Kino Ponrepo Národního filmového archivu, Muzeum Karla Zemana a Výtopna Zlíchov.
Pražskou muzejní nocí, jejíž původní termín znemožnily červnové povodně, se s opožděním uzavře Festival muzejních nocí, který se v první polovině roku uskutečnil ve všech krajích. Připojilo se k němu 312 institucí ve 134 městech.
Odpoledne promluví dalajlama
Před Pražskou muzejní nocí můžete ještě navštívit proslov tibetského duchovního vůdce dalajlamy, který dnes zavítá do Česka, aby se zde již poněkolikáté zúčastnil konference Forum 2000. Odpoledne v pražské Tipsport areně promluví na téma laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti.
Dalajlama byl osobním přítelem bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který před 16 lety konferenci Forum 2000 uspořádal poprvé. Naposledy se tibetský duchovní vůdce v Česku objevil předloni, kdy Havla navštívil těsně před jeho prosincovým skonem.
Letošní 17. konference Forum 2000 bude slavnostně zahájena v neděli. Diskuse více než 100 světových osobností se zaměří zejména na příležitosti a nástrahy demokratických transformací. Mezi nejznámějšími z pozvaných jsou vedle dalajlamy například barmská nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij nebo bývalý jihoafrický prezident a taktéž nositel Nobelovy ceny za mír Frederik de Klerk.
Havel a Dalajláma. Ty dva nám byl čert dlužen... A samozřejmě nejen je.