Zeman odsoudil Schwarzenberga: Výroky o diktatuře označil za neuvážené

Za "solidní rodinnou diktaturu" označil ministr zahraničí Schwarzenberg vládu v Ázerbájdžánu, kde však mají české podniky řadu rozjednaných obchodů. Způsobil tím diplomatickou roztržku, do které se již vložil i prezident Zeman.
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg svádí od prezidentské volby urputný souboj. Naposledy se střetli v otázce jmenování velvyslanců. Schwarzenbergovo diplomatické faux pas pak je novou vodou na Zemanův mlýn.
Kníže se nechal v březnu slyšet, že vláda prezidenta Alijeva je rodinnou diktaturou. Prezident Zeman pak dnes veřejně odsoudil výroky ministra zahraničí, kvůli kterým hrozí, že české firmy přijdou o kontrakty v zemi, ze které do Česka proudí nejen peníze, ale i ropa.
"Prezident odsoudil některé neuvážené výroky, které brání českým firmám v uzavírání dalších kontraktů a vedou k pozastavení či odložení kontraktů dosavadních," potvrdila dnes ČTK Zemanova mluvčí Hana Burianová.
Schwarzenberg na kobereček?
Podle kancléře Mynáře navíc možná zamíří kníže na Hrad na "kobereček" a patrně kvůli omluvě. "Myslím, že se nabízí, že by pan prezident pozval v této záležitosti možná pana Schwarzenberga," uvedl dnes Mynář.
Ázerbájdžánskou opozicí kritizovaný prezident Ilham Alijev, který si v Praze naposledy loni potřásl při státní návštěvě rukou s prezidentem Klausem, převzal prezidentskou funkci v roce 2003 po svém otci Gejdarovi a pokračuje v linii autoritativní hlavy státu.
Jeho země je mezinárodními organizacemi a aktivisty kritizována za nedostatek demokracie a omezování lidských práv. Zároveň však Ázerbájdžán platí za uznávaného obchodního partnera, který čerpá právě ze svého ropného bohatství.
no, v něčem s Vámi souhlasím, v něčem ne. Klaus mě dost zklamal, že možná měl možnost potopit tenhle "slepenec" lumpů, kteří mají tu drzost si říkat vláda a neudělal to. Jeho euroskeptický postoj mě byl sympatický. Zeman nemá pravomoce v této bandě něco pořádného prosadit. Také bych ho nevolil, nebylo ale z čeho vybírat.