Další stížnost na prezidentské volby: Podnikatelka ze Šumperka prý podporu měla!

Na Silvestra přišla Ústavnímu soudu další stížnost na prezidentské volby. Putovala ze Šumperka a patřila Anně Kašné. Ta měla údajně podporu deseti senátorů a čtyř poslanců. Ale neodevzdala podklady!
Už šestá stížnost na prezidentské volby leží na ÚS. Anna Kašná ze Šumperka, kterou ministerstvo vnitra nezaregistrovalo pro přímou volbu, měla prý podporu deseti senátorů a čtyř poslanců. Ministerstvu ale podporu nijak nedoložila, nedodala ani další zákonné podklady. Nevyhověl jí ani Nejvyšší správní soud.
Kašná se k vyřazení vyjádřila i na svém facebookovém profilu. "Já jsem doložila veškeré listiny na hlavu státu, ale je tady jeden háček, zneužití mého elektronického podpisu na MVČR a tím nastaly neskonatelné problémy s doručováním, tento elektronický podpis byl zneužit již v roce 2009 včetně dokumentů ,korupce ve všech směrech," napsala na sociální síti mimo jiné Kašná.
Ze šesti stížností je nejznámější a nejsledovanější právě stížnost Tomia Okamury, který po odpočtu neplatných hlasů klesl pod zákonnou hranici 50 tisíc podpisů. Jeho stížnost je spojena s návrhem na odklad voleb a zrušení ústavní podmínky 50 tisíc podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty.
Zatím 6 stížností
Další stížnosti podali Jiří Kesner z Kolína a někdejší disident Petr Cibulka, kteří chtěli kandidovat, ale nezískali dostatek podpisů. Na Ústavní soud se už v listopadu obrátil také aktivista Lukáš Kohout. Poukázal ve stížnosti na údajný zásah do práv advokátky Kláry Samkové. Ani Samkové vnitro neumožnilo kandidaturu, protože neměla dost podpisů. Stížnost podal také Zbyšek Dřevojan ze Znojma. Domáhá se přezkoumání právní úpravy přímé volby.
O Okamurovi rozhodne plénum
O stížnostech Kesnera, Okamury, Cibulky a Kašné bude rozhodovat plénum Ústavního soudu. Role soudců zpravodajů připadla v abecedním "kolečku" Jiřímu Nykodýmovi, Pavlu Rychetskému, Michaele Židlické a Stanislavu Balíkovi. Stížnosti Dřevojana a Kohouta řeší tříčlenné senáty Ústavního soudu.
První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna, není ale jisté, zda Ústavní soud stihne do té doby stížnosti projednat. V pravomocech soudu je také odklad voleb.