Pocty Havlovi: Neonové srdce v Bruselu! Kníže odhalil v Praze desku
Úterní výročí úmrtí bývalého českého prezidenta Václava Havla si připomíná Praha i Brusel. Na místním sídle Evropského parlamentu se dnes u této příležitosti rozzářilo Srdce Václava Havla. Na Chodníku svobody u památníku Woodrowa Wilsona v Praze zas přibude deska na počest prezidenta.
Exprezident byl známý tím, že symbol srdce připojoval ke svému podpisu. "Václav Havel byl velkým a statečným člověkem a globálně uznávanou osobností," podotkl místopředseda Oldřich Vlasák, který vystavení neonového srdce na budovu zákonodárců pomáhal zrealizovat.
"Svoboda, demokracie, lidská práva a osobní zodpovědnost jsou hodnoty, které stojí nad všemi každodenními spory a tvoří základní kameny projektu evropské spolupráce," řekl také Vlasák, poslanec za ODS, s jejímiž některými představiteli měl Havel za svého působení politické spory.
Zhruba 300 kilogramů vážící dílo, které bylo na budovu Evropského parlamentu namontováno již na konci minulého týdne a zůstane tam až do konce ledna příštího roku, se muselo kvůli instalaci upravit. Změnami prošla konstrukce i neonové trubice, které nahradily diody.
"Tehdy v roce 2002, kdy to bylo poprvé rozsvícené (v Praze), to většina lidí, poměrně manipulovaná vehementně médii a politiky, vzala velmi negativně," řekl autor díla Jiří David při slavnostním rozsvícení srdce, na které dorazily desítky osob, mezi nimiž dominovali čeští pracovníci institucí EU a diplomaté.
"Doufám, že rok po jeho smrti tentokrát to srdce v centru Evropy bude chápáno daleko více než tenkrát," dodal před akcí, na níž Vlasák také přečetl dopis od exprezidentovy manželky Dagmar Havlové. Ta se osobně nemohla dostavit, neboť se účastnila mše za Václava Havla, která se paralelně s rozsvěcováním srdce v Bruselu konala v pražském kostelu sv. Anny.
"Havel byl jedním ze propagátorů boje proti komunismu, proti totalitě, boji za svobodu a demokracii. To jsou hodnoty, které ctí i Evropský parlament," řekl Vlasák. Připomněl také, že po Havlovi bude pojmenovaná jedna z budov Evropského parlamentu.
V Praze dostal zesnulý prezident pamětní desku
Na Chodníku svobody u památníku Woodrowa Wilsona v Praze přibude deska na počest prezidenta Václava Havla. Na její vytvoření se složilo 258 českých a slovenských krajanů žijících v USA. Den před prvním výročí Havlova skonu plaketu odhalili šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Jakmile to počasí dovolí, bude deska vsazena do chodníku u sochy amerického prezidenta.
Akci, jíž se účastnilo několik desítek lidí, organizovalo Sdružení amerických přátel České republiky. Chtělo tak ocenit Havlovy zásluhy i světový věhlas. "Havlův vliv ve světě byl mnohem větší, než tady někdy tušili," uvedl Schwarzenberg. "Neměli bychom se sami ukájet sentimentálními vzpomínkami, nýbrž soustředit se na to, o co bojoval. Že o to musíme denně bojovat sami," dodal.
"Jestliže dnes vzpomínáme na Václava Havla, cítíme, jak nám strašně chybí," dodal Martin Palouš z Knihovny Václava Havla.
Akce ohrnuté kalhoty
Na Havla však zavzpomínají i lidé, kteří se zorganizovali přes sociální sítě a chystají "kalhotový den". Výzva k ohrnutí nohavic na Havlovu počest naráží na Havlovy legendární krátké kalhoty při své inauguraci v prosinci 1989.