Exkluzivní zpověď elitního detektiva: Jak jsem chytil heparinového vraha

Autor: Jiří Čada - 
30. 11. 2012
05:02

Šest let uplyne zítra od zatčení heparinového vraha Petra Zelenky (36). Blesk získal exkluzivní zpověď kriminalisty, který sériového zabijáka zatýkal.

Krajský soud v Hradci Králové  v únoru 2008 poslal bývalého vedoucího sesterských směn na oddělení ARO nemocnice v Havlíčkově Brodě za vraždu 7 pacientů a dalších deset pokusů o vraždu podáním heparinu do vězení na doživotí.

Zelenka v Jihlavě

„Nikdy nezapomenu na jeho obličej bez emocí, na jeho chladné očekávání co o něm vlastně víme,“ vzpomínal tehdejší šéf jihlavských kriminalistů Petr Gruber. O tom, že bude zatýkat jednoho z nejmasovějších vrahů Česka se tehdy dozvěděl v pátek odpoledne. V Havlíčkově Brodě na něj čekaly dvě esa tehdejší královéhradecké mordparty Jan Žirovnický a Jan Lomnický. Královéhradečtí kriminalisté už měli svědectví primáře havlíčkobdoského oddělní ARO Pavla Longina (50), který vražedné zákroky Zelenky odhalil.

„Primář při Zelenkově odchodu z havlíčkobrodské nemocnice mu tehdy zcela otevřeně řekl, že ví co dělal na jeho oddělení a že to tak nenechá,“ nechal se slyšet bývalý kriminalista. „Zjistilo se, že Zelenka znovu pracuje ve zdravotnictví. Tentokrát v Jihlavě. Okamžitě padlo rozhodnutí, že ho musíme zatknout. Věděli jsme, že ten den nastupuje v 18 hodin na noční službu,“ popisoval bývalý kriminalista přípravy zadržení heparinového vraha.

Zatýkání v nemocnici

„Jste pan Zelenka?“ ozvalo se z úst jednoho z policistů krátce před osmnáctou hodinou za zády od výtahu přicházejícího mladého muže. „Bylo to těsně před dveřmi interního oddělení. Chtěl se vyškubnout, kladl odpor, musel na zem. Nechtěl se nechat spoutat,“ popsal policista zákrok dvou svých kolegů. Další dva kriminalisté byli připraveni v záloze.

„V té chvíli jsem vytáhl služební průkaz a začal uklidňovat na chodbě sedící vyděšené pacienty a návštěvníky nemocnice,“ líčil Gruber. Zákrok trval necelých dvacet vteřin. S pouty na rukou se Zelenka ulidnil. „Domnívám se, že po tom co udělal, určitě počítal s tím, že si pro něho přijdeme. Jen nevěděl kdy,“ zdůraznil Petr Gruber. Od toho okamžiku prý Petr Zelenka nepromluvil.

Zelenkovo mlčení

„Mlčel! Byl klidný, v autě hleděl do země. Kalkuloval, zda víme jen o jeho poslední oběti či úplně všechno,“ dodal.

Zelenka nepromluvil! Až později při výslechu na policii v Hradci Králové, kdy policisté po domovní prohlídce zjistili, že experimentoval s dalšími jedy a pro pacienty chystal dokonce smrtící koktejly, sepsal seznam čtyřiceti jmen a dat, komu a kdy podal heperin.

Bývalý kriminalista Petr Gruber zatýkal za svoji karieru s kolegy řadu vrahů. „Zelenka byl vyjímečný tím, že vraždil bezbrané nemocné lidi. Nezapomenu na něho!“ zdůrazňuje.

Doporučujeme
rentierskej ( 30. listopadu 2012 11:25 )

třeba tam měl policista tchýni upoutanou na lůžku.

rentierskej ( 30. listopadu 2012 11:24 )

čistě jen po tolika letech... k čemu, DNES?!

rentierskej ( 30. listopadu 2012 11:23 )

až tááák?! ahááá!

rentierskej ( 30. listopadu 2012 11:22 )

hisla?! tak tady bych spíš napsal KUR...!

rentierskej ( 30. listopadu 2012 11:21 )

článek jsem nečetl; nechápu totiž, PROČ se nyní píše o nějakém hňupovi, co kdysi zabil tolik nevinných. koho to ještě dnes zajímá?! snad jen pozůstalé, ale tam je to o něčem zcela jiném, že...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa