Ministrův náměstek (†31) zemřel na divoké vodě: Oplakává ho i přítelkyně Kristýna (22)

Autor: simao, ex - 
28. srpna 2012
11:26

Jakub Kulíšek (†31) pracoval na ministerstvu životního prostředí jako první náměstek, o víkendu však došlo k tragédii - utopil se při sjezdu divoké rakouské řeky Enns. Doma ho nyní oplakává nejen rodina, ale i přítelkyně Kristýna (22). A smutní jsou i kolegové.

Byli spolu třeba v Paříži, i přes náročný pracovní program si na ní dokázal udělat čas. Přítelkyni mrtvého náměstka ministra životního prostředí Kristýně (22) však nyní zbývají jen oči pro pláč. "Byl to dobrý a pracovitý člověk, bude nám všem moc chybět," řekla pro deník Aha! poté, co se dozvěděla o tragédii na rakouské řece Enns.

Poslední prázdninový víkend se totiž Jakub Kulíšek (†31) rozhodl strávit v Rakousku sjížděním tohoto místy pořádně divokého vodního toku. A zemřel při sportu, který měl tak rád...

Velká ztráta pro rodinu i ministerstvo

Když se s ním kolem nedělního poledne převrhla dvojkánoe, jeho kamarád dokázal vyplavat na břeh. Kulíška však strhl proud.

Zasekl se o kus dál pod kmen stromu a utopil se. Když ho našel člen přivolané hasičské jednotky, nedokázal sám tělo z lodi vyprostit. Náměstka nakonec museli dostat ven na břeh pomocí kladky i ve spolupráci s horskou službou. Ale bylo již pozdě, utopil se. 

Smutní nejen rodina a přítelkyně, ale i ministerstvo vnitra. Byl to údajně velmi pracovitý a spolehlivý člověk, vzpomínají kolegové. A rovný chlap.

"Jakuba jsem osobně znal. Je to tragédie, velká ztráta pro ministerstvo i pro Oblastní sdružení ODS v Šumperku, jehož byl Jakub předsedou. Byl velký profesionál, skvělý úředník, odborník i politik,“ zavzpomínal pro Blesk ministr Tomáš Chalupa (ODS).

"I když to nebylo vzhledem k pracovnímu nasazení vždy jednoduché, udělal si čas i na osobní život. A pro svoji rodinu i přátele vždy udělal první poslední. Byl na roztrhání...," dodává smutná přítelkyně Kristýna.

Řeka na hranici lidských možností

Neštěstí se stalo v národním parku Gesäuse v rakouském Štýrsku, poblíž obce Gstatterboden. Řeka Enns (Enže) tu představuje 17 kilometrů divoké vody, jejíž obtížnost je na začátku a na konci označena nejtěžším šestým stupněm.

Tyto úseky jsou vnímány jako »na hranici lidských možností« a většinou se nesjíždějí. V místech, kde se stala tragédie, jsou úseky označené obtížností 2 až 5. Přičemž od trojky jde o divokou vodu výhradně pro experty a pětka je hodnocena jako »nebezpečná a velice obtížná řeka pro sehrané experty«.

Další videa
Články odjinud