Peklo v ulicích, přibývají sebevraždy: Chlapec (11) ale ví, jak zachránit Řecko

Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
5. dubna 2012
18:13

Je mu teprve jedenáct a už se zajímá o evropskou politiku. Řecká krize, která se stále prohlubuje, přiměla holandského chlapce k vymyslení plánu, jak zachránit zemi, v níž se opět ulice mění při střetech demonstrantů a policie v peklo a roste počet sebevražd. Že by byl chytřejší, než renomovaní světoví ekonomové dohromady?

Jurre Hermans (11) vzal tužku, zasedl k papíru a na A3 načrtl, jak si představuje řešení prohlubující se řecké krize. Navrhuje, aby Řekové odnesli všechna eura, která vlastní, do centrální banky a směnili je zpátky za drachmy. Banka by pak vybraná eura mohla použít na splacení svých dluhů...

Chlapec (11) se přihlásil do soutěže na záchranu Řecka

V odborné soutěži o nejlepší plán na záchranu eurozóny sklidil úsměvy, ale i uznání, na hlavní cenu v podobě 385 tisíc dolarů pro vítězný projekt ale jeho naivní plán určitě neměl. Odnesl si však alespoň peněžitý dar ve výši 100 euro. Snaha se cenní.

"Myslím, že v tomto případě ani tak nejde o to, že je tento plán naivní a nefungoval by, ale spíše o to, že existence či rozpad eurozóny je natolik důležitým tématem, že se o něj zajímá i jedenáctiletý kluk," sdělil iDnes.cz ekonom David Marek.

Situace Řecka je však čím dál tím horší. A pociťují to především bezradní Řekové, kteří se častěji uchylují k protestům, nejčastěji v ulicích Athén, ale i krajním řešením své situace - sebevraždám.   

Sebevražda důchodce vyhnala Řeky do ulic

Stovky demonstrantů se zápalnými lahvemi zaútočily ve středu večer v Athénách na policii a ulice hlavního města se změnily v peklo. Policisté se bránili slzným plynem, seč jí síly stačili.

Další vlnu protestů vyvolala sebevražda důchodce, který se zabil na veřejnosti na protest proti postupující krizi. A také proto, že přišel o úspory a nedostal penzi. Bývalý lékárník Dimitris Christulas se ve středu ráno zastřelil před budovou parlamentu. Byl v zoufalé životní situaci.

"Vláda zničila veškeré možnosti pro mé přežití, které záviselo na důstojné penzi, již jsem si platil sám bez pomoci státu po 35 let. Protože mi pokročilý věk neumožňuje dynamicky reagovat, nevidím jiné řešení než důstojný konec svého života. Nechci se vidět, jak prohrabávám odpadkové koše, abych našel něco k jídlu," napsal senior v dopise na rozloučenou.

Na místě jeho sebevraždy pokládají lidé květiny a zapalují svíčky. Faktem však je, že počet sebevražd v Řecku roste. V roce 2010 stoupl o 18%, loni o další čtvrtinu a na linku pomoci volá dvakrát víc lidí, kteří se těžko vyrovnávají s 28 procentní nezaměstnaností. U mladých je nezaměstnanost skoro padesátiprocentní.

tomik007 ( 6. dubna 2012 03:16 )

RECKO LZE ZACHRANIT - pokud tam nepusti KALOUSKA !!!

gurke ( 6. dubna 2012 00:33 )

DOBRA REKLAMA NA RULETU

kung-fu-jane ( 5. dubna 2012 21:52 )

Kolik zkrachovalých bankéřů prohrabává popelnice? O žádným takovým jsem nečetla ani neslyšela. Kdyby se politici, manažeři, finančníci a bankéři chovali korektně, tak k žádné krizi ve světě nemuselo dojít. Nakonec se svede vina na obyčejné lidi, kteří z těch jejich transakcí a podvodů měli ten nejmenší zisk a budou je ždímat tak dlouho, až jim dojde trpělivost a nakopou vládám zadky. Lumpové a zloději, kteří se podíleli na rozkradení státní kasy půjdou před soud a jejich majetky budou zabaveny. A tím pádem na věky věků pravda a láska zvítězí, šmitec ….

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud