Chlapec po dětské mozkové obrně: Jakub (9) neměl chodit, už dělá krůčky...

Autor: Kateřina Moravcová, lmk - 
14. března 2012
09:45

Váš syn nebude nikdy chodit! Když tento verdikt lékařů slyšela po narození dítěte Monika Janoušová (41) z Hazlova na Chebsku, zhroutil se jí svět. Ale jen na chvíli. Rozhodla se totiž, že Jakub (dnes 9), který je postižen dětskou obrnou, chodit bude, že ho to naučí. A svůj závazek žena plní. Díky speciální léčbě už chlapec ujde i několik metrů.

Jakub trpí zdravotním postižením od narození. „Na svět přišel ve 32. týdnu. Po porodu nedýchala zřejmě to způsobilo jeho onemocnění,“ vypráví maminka. Chlapec ochrnul. Ve svých pěti letech pak podstoupil šest operací dolních končetin pro uvolnění svalového tonusu. „Od mala s ním pravidelně cvičím. Jezdili jsme do lázní, kde se o nás hezky starali. Viditelnější výsledky na synovo zdraví to ale bohužel nemělo. Skeptičtí byli navíc i lékaři, kteří nám řekli, že syn chodit nikdy nebude,“ přidává Janoušová.

Maminka postiženého syna a dalších tří dětí se ale vzdát nechtěla. „Slyšela jsem o speciální léčbě na Slovensku. A chtěli jsme ji tak vyzkoušet. Jenže třítýdenní pobyt vyšel na 108 tisíc,“ dodává maminka. Ačkoliv byla terapie ADELI maximálně prospěšná a Jakub po ní začal chodit, rodina si ji už vícekrát dovolit nemohla.

Maminka není zaměstnaná, protože zdravotní stav syna vyžaduje celodenní péči. A tak se nad rodinou slitovali obyvatelé obce Hazlov, ve které Janoušovi žijí. „Obec uspořádala benefiční koncert. Jsme všem lidem, kteří na něj přišli, moc vděční. Bohužel vybrané finance i tak léčebný pobyt nepokryjí,“ zoufá si maminka.

Co je terapie ADELI

Léčba se provádí pouze na Slovensku, kde při cvičení s pacientem používají speciální oblek vyvinutý v Rusku, se kterým postižení získávají potřebnou stabilitu těla. Tento koncept využívá poznatků lékařské vědy získaných při rozvoji ruského kosmického programu. Naučené schopnosti zůstávají u pacientů i po skončení rehabilitace.

semisecek ( 14. března 2012 13:45 )

http://www.centrumhajek.eu/

Zobrazit celou diskusi