Kontroverzní růžový kříž na Budínce tentokrát zmizel pod plachtou

Kříž je zahalen černým praporem
Kříž je zahalen černým praporem  (Autor: Jiří Čada)
Autor: Jiří Čada, mivrk - 
11. března 2012
16:40

Ocelový kříž na louce Budínce u Dobronína na Jihlavsku, kde byly před časem nalezeny ve společném hrobě ostatky revolučními gardisty ubitých německých obyvatel z konce druhé světové války, zakryli plachtou minulý pátek členové České strany národně sociální. Ti už loni v říjnu kříž natřeli na růžovo.

Autor kříže Milan Litavský tehdy na jejich počínání podal trestní oznámení a případné náklady na odstranění růžové barvy vyčíslil na několik desítek tisíc korun. Případ přesto policisté kvalifikovali pouze jako přestupek a předali ho k vyřešení radnici do nedaleké Polné.

Jednání přestupkové komise se konalo právě v den, kdy se stále narůžovo natřený kříž stal opět terčem útoku národních socialistů, kteří jej tentokrát zakryli.

„Ve společném hrobě tam byly nalezeny ostatky lidí z obce Kamenná. Obce, která tehdy nesla hrdý titul obec SS. Z asi dvěstě padesáti obyvatel zhruba 50 bylo příslušníků SS,“ řekl Blesku místopředseda strany Michal Klusáček. Ten společně se spolustraníky podává na autora kříže Litavského trestní oznámení.

Kříž je zahalen černým praporem Kříž je zahalen černým praporem | Jiří Čada

„Jsme přesvědčeni, že takové památníky německým nacistům by neměly vznikat, narušuje to naše dobré vzájemné vztahy s Německem, kterých jsme doposud dosáhli,“ zdůraznil Klusáček krátce poté, co přestupková komise zastavila přestupkové řízení, přestože Klusáček se k natření kříže doznal.

„Nechceme, aby se místo stalo v budoucnu symbolickým místem pro setkávání různých extremistických skupin,“ zdůraznil Klusáček.

Sedm německých obětí z okolí Dobronína už bylo kriminalisty pomoci analýzy DNA identifikováno. Na výsledky analýzy dalších pěti nalezených těl pozůstalí v Německu nadále čekají.

gevi ( 11. března 2012 20:12 )

Bylo po válce a Němci byli sousedi. Žili tam celé generace. Nebyli to žádní esesáci ani zarytí fašisté.

hofihofi ( 11. března 2012 19:54 )

Byla valka a nemci byli agresori.

russoo ( 11. března 2012 18:55 )

Je jasné, že postavením tohodle provokujícího díla, autor jen chtěl o sobě dát vědět.Chce jen provokovat a být viděn, nic jiného.Kolik postavil v Německu křížů za nesčíslně více našich a jiných lidí?

vladimir1950 ( 11. března 2012 17:30 )

Co vím z médií, dodnes není jasné, zda to byly revoluční gardy. Existuje názor, že to mohli být sami Němci-antifašisté. Protože už neexistují pamětníci ani písemné záznamy měl by autor dodržovat presumpci neviny a nedělat rezolutní závěry. Měl by více používat slovíčka "údajně" nebo "prý". Jinak jsem viděl to "svědectví" posledního rudého gardisty, u kterého bylo vidět,že bojuje se senilitou..To za důkaz nelze povazovat. Článek považuji za tendenční.

Zobrazit celou diskusi