Vinaři vzkazují: Slámové víno je letos excelentní
Skvělou zprávu pro fajnšmekry mají vinaři z Lechovic na Znojemsku: slámové víno je letos excelentní a doslova nadupané čistým přírodním cukrem! Může za to skvělá loňská úroda hroznů, z nichž se ceněná lahůdka vyrábí. Lahvička 0,2 litru přijde na necelé čtyři stovky.
Slámové víno se lisuje z pečlivě vybraných, nejlepších a nejvyzrálejších hroznů. „Ty se přeberou a uloží se na místo k dozrávání. Pravidelně se kontrolují, obracejí a vystřihují se nahnilé či jinak poškozené bobule,“ popsala postup manažerka Hana Dvořáková z Vinných sklepů Lechovice.
Tři měsíce se hrozny suší na slámě
Poté uloží vinaři hrozny nejméně na tři měsíce na slámu v bedýnkách, aby se přirozeným vysoušením zbavily přebytečné vody. „Na konci procesu jsou proto hrozny podobné rozinkám,“ upřesnila Dvořáková.
Vysušené hrozny, které měly loni v říjnu při sklizni cukernatost 21,2 stupňů normovaného moštoměru, se pak ručně koncem února lisují.
Při letošním lisování, které se odehrálo poslední únorový čtvrtek ve výrobně v Boroticích, naměřili vinaři cukernatost moštu téměř 50 stupňů! Polovinu obsahu šťávy tedy tvořil cukr.
„Poté se mošt zakvasí speciálními kvasinkami. Při kvašení dochází jen k částečné přeměně na alkohol a slámové víno se tak vyznačuje medovou chutí s velkým podílem neprokvašeného cukru,“ vysvětlila manažerka lechovických vinařů.
Slámové víno ročník 2011 ve faktech
Odrůda: Veltlínské zelené
Vinařská obec: Borotice
Viniční trať: Nad Kolářovým sklepem
Datum sklizně: 21.10.2011
Způsob uložení: na slámě v plastových bednách
Cukernatost při sklizni: 21,2° norm.mošt.
Cukernatost moštu: 49,6° norm.mošt.
Objem sklizně: 780 kg
Výlisnost hroznů: 15 až 30% (klasické víno 75%)
Cena za 0,2 litru slámového vína: 360 Kč
Slámové víno je hodně dobré. Čas od času si ho taky dopřeji. Tak jestli bude letos excelentní, tak o to víc se těším. Vždy mě zajímalo víno i teoreticky. Proto jsem si našel pěkný web https://www.cestazavinem.cz/ , kde jsou o víně zajímavé články.