Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Vinaři vzkazují: Slámové víno je letos excelentní

Autor: op - 
25. února 2012
22:39

Skvělou zprávu pro fajnšmekry mají vinaři z Lechovic na Znojemsku: slámové víno je letos excelentní a doslova nadupané čistým přírodním cukrem! Může za to skvělá loňská úroda hroznů, z nichž se ceněná lahůdka vyrábí. Lahvička 0,2 litru přijde na necelé čtyři stovky.

Slámové víno se lisuje z pečlivě vybraných, nejlepších a nejvyzrálejších hroznů. „Ty se přeberou a uloží se na místo k dozrávání. Pravidelně se kontrolují, obracejí a vystřihují se nahnilé či jinak poškozené bobule,“ popsala postup manažerka Hana Dvořáková z Vinných sklepů Lechovice.

Tři měsíce se hrozny suší na slámě

Poté uloží vinaři hrozny nejméně na tři měsíce na slámu v bedýnkách, aby se přirozeným vysoušením zbavily přebytečné vody. „Na konci procesu jsou proto hrozny podobné rozinkám,“ upřesnila Dvořáková.

Vysušené hrozny, které měly loni v říjnu při sklizni cukernatost 21,2 stupňů normovaného moštoměru, se pak ručně koncem února lisují.

Při letošním lisování, které se odehrálo poslední únorový čtvrtek ve výrobně v Boroticích, naměřili vinaři cukernatost moštu téměř 50 stupňů! Polovinu obsahu šťávy tedy tvořil cukr.

„Poté se mošt zakvasí speciálními kvasinkami. Při kvašení dochází jen k částečné přeměně na alkohol a slámové víno se tak vyznačuje medovou chutí s velkým podílem neprokvašeného cukru,“ vysvětlila manažerka lechovických vinařů.

Slámové víno ročník 2011 ve faktech

Odrůda:    Veltlínské zelené
Vinařská obec:    Borotice
Viniční trať:        Nad Kolářovým sklepem
Datum sklizně:    21.10.2011
Způsob uložení:    na slámě v plastových bednách
Cukernatost při sklizni:    21,2° norm.mošt.
Cukernatost moštu:    49,6° norm.mošt.
Objem sklizně:    780 kg
Výlisnost hroznů:    15 až 30% (klasické víno 75%)
Cena za 0,2 litru slámového vína:    360 Kč

Josef124 ( 12. března 2019 19:27 )

Slámové víno je hodně dobré. Čas od času si ho taky dopřeji. Tak jestli bude letos excelentní, tak o to víc se těším. Vždy mě zajímalo víno i teoreticky. Proto jsem si našel pěkný web https://www.cestazavinem.cz/ , kde jsou o víně zajímavé články.

doktorsafranek ( 26. února 2012 18:27 )

Tyto věty velebí pozemské mrzkosti. Vašimi ideály bude Epikurejova filosofie, nikolv Aristoteles

doktorsafranek ( 26. února 2012 18:26 )

V Italii mají víno Lacriomae Christi... Henrich Heine říkal že Kristus roní slzy když vodí co za lidi/ aristolracie/ to pije

doktorsafranek ( 26. února 2012 18:25 )

Slámové víno je excelentní, ale kdo na ně má peníze?????

jirka2 ( 26. února 2012 14:45 )

Bílá moravská vína jsou skvělá.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud