Novinářskou legendu zabili v Sýrii: Bomba ji roztrhla na dva kusy

Autor: simao, ČTK - 
22. února 2012
16:33

Dvojice západních novinářů se stala obětí bombového útoku během pokračujících bojů povstalců a vládních složek v syrském Homsu. Vedle známé americké žurnalistky, nosící po předchozím válečném zranění černou pásku přes oko, a mrtvého francouzského fotografa, jsou však na místě i další zranění - poté, co bomby zasáhly tamní tiskové centrum.

Americká dopisovatelka Sunday Times Marie Colvin (†50) a francouzských fotograf Rémi Ochlik (†28) padli ve službě. Poskytovali totiž reportáže z rozbouřené Sýrie, kde to v poslední době pořádně vře.

Souboje vládních a povstaleckých jednotek se změnily v otevřenou válku, o bombové a raketové útoky není nouze. Syrská vláda dokonce zvažovala nasazení chemických zbraní. Prezidentu Bašáru Assadovi totiž začíná téct do bot. Díky tomu se ale násilí ještě více stupňuje. A doplácí na to samozřejmě i syrská veřejnost.

Válečná novinářka s páskou přes oko

Evropské státy sice oficiálně vyzvaly Sýrii k zastavení bojů a urovnání situace, ale nebylo to nic platné. Především v okolí povstalecké bašty Homs se bojuje dál.

Právě zde pobývala i americká reportérka Marie Colvin. Pásku přes oko nosila kvůli tomu, že při jednom z předchozích pobytů ve válečných zónách ji na Srí Lance vážně zranila střepina.

Společně s francouzským fotografem však nyní zemřela při bombovém útoku na budovu, sloužící syrským povstalcům jako tiskové centrum. Jedna z raket je zasáhla v momentě, když se pokusili utéct do bezpečí...

Na místě útoku zůstali i další zranění. Především novináři

Těžká zranění utrpěli i další novináři. Je mezi nimi i reportérka francouzského listu Le Figaro Edith Bouvier, a tak se nyní její zaměstnavatel snaží zorganizovat záchrannou akci a převezení zraněných z nebezpečné lokality pryč.

Colvin a Ochlik, shodou okolností nedávno oceněný za svou fotku z Libye první cenou v jedné z kategorií soutěže World Press Photo, však nejsou prvními syrskými obětmi z novinářské obce. Již v lednu zde zemřel televizní reportér Gilles Jacquier, rovněž při útoku na Homs.

I proto dál narůstá světová nespokojenost s násilnostmi v rozbouřené Sýrii. Především francouzští politici již ztrácejí se Syřany trpělivost. Syrská opozice mezitím požádala o pomoc v boji s prezidentem Assadem Rusko a Egypt. A krveprolévání pokračuje.

hofihofi ( 22. února 2012 21:08 )

Kazdej novinar co dela valecne zpravodajstvi je si vedom do ceho jde a jak to muze skoncit, a taky to obcas skonci, za to nikdo nenese vinu, to je proste vallka.

Shelby16 ( 22. února 2012 20:26 )

Lepší být chudá a celá, než bohatá a na 2 kusy

Shelby16 ( 22. února 2012 20:20 )

Novináři ve válečných zónách sice dostávají nadstandardní odměny za své exkluzivní reportáže, ale přiznejme si, že jednou nohou jsou na hřbitově

zaviracispendlik ( 22. února 2012 18:10 )

palečeka nahoru jsem si všimla později

taky1chytra ( 22. února 2012 18:03 )

Blbý jsi Ty, když jsi nepochopil, že souhlasím s Tvými slovy.

Zobrazit celou diskusi