Poslední minuty před smrtí: Kaddáfí prosil o život!
Svázaný, pokořený a pokrytý krví a špínou, tak byl Kaddáfí vytažen z korby náklaďního vozu, aby šel vstříc své smrti. Zatímco ho ozbrojení rebelové vláčeli před rozzuřený dav, prosil raněný vůdce o svůj život. Za několik málo minut byl ale nemilosrdně zastřelen.
Hrůzné obrázky ukazující poslední okamžiky tyranova života, pocházejí z videa, které zveřejnila televize Al-Arabija. Zoufalý bývalý vůdce, který přes krev v obličeji pořádně ani neviděl a nebyl téměř schopen chůze, byl vytažen z korby malé dodávky, kterou ho převezli z místa, kde ho dopadli. Vůdce měl ve tváři zmučený výraz, ale rebelové neměli slitování, přesto je podle britského listu Daily Mail Kaddáfí prosil o život a zoufale se ptal: "Co jsem vám kdy udělal?"
Nebylo jasné, kde se skrýval
Muammar Kaddáfí uprchnul z Tripolisu 22. srpna letošního roku poté, co rebelové dostali hlavní město pod svou kontrolu. Od té doby nebylo zcela jasné, kde se diktátor skrývá. Nasazena na něj byla kromě mezinárodních sil i speciální jednotka rebelů. Velel jí plukovník Hischam Buhagiar, který ve svém soukromém životě prodává koberce.
Zpráva o Kaddáfího smrti, který měl být postřelen do nohou a do hlavy a při převozu do nemocnice zemřít, vyvolala v ulicích Tripolisu mohutné oslavy provázené střelbou do vzduchu. Není zatím zcela jasné, zda Kaddáfího zabili povstalci, či jednotky NATO.
Nestřílejte! Nestřílejte!
Jeden z bojovníků opoziční Přechodné národní rady sdělil agentuře Reuters, že Kaddáfí se po útoku na kolonu vozidel ukrýval v betonové odpadní rouře a volal: „Nestřílejte! Nestřílejte!“ Koluje také spekulace, že se Kaddáfí povstalců před svou smrtí ptal, co s ním bude dál. Podle americké televize CNN měl u sebe vůdce několik zbraní a dokonce jednu pozlacenou pistoli. Po jeho smrti bylo tělo převezeno na utajované místo.
Při čtvrtečním útoku Aliance byl kromě vůdce údajně zabit i jeho pátý syn Mutasim, jeho mluvčí Músá Ibráhím a bývalý ministr obrany Abú Bakr Junis. Povstalci také tvrdí, že zajali Kaddáfího bratrance a poradce Ahmeda Ibrahíma a pomocníka Mansúra Dava. Na útěku stále zůstává Kaddáfího syn Sajf Islám.
Několik zajímavých faktů o Lybii Zdroj: ročenka OSN: HDP Libye/obyvatele US $14.192 (ČR $26.800) Růst HDP v roce 2010: 10.6% Měsíční podpora v nezaměstnanosti : US $730 Plat zdravotní sestry US $1.000 Příspěvek při narození dítěte US $7.000 Měsíční podpora nesamostatně výděl. činných (závislých) US $1000 Nevratná dotace pro novomanželské pořízení bytu US $64.000 Nevratný příspěvek na provoz živnosti US $20.000 Průměrná hodinová mzdy v roce 2009: US $9.51 Cena benzinu US $0.14 litr (0,08 EUR) Bez mezinárodních dluhů. # Zdarma: zdravotní péče a část léků Vzdělání a stáže v zahraničí placeny státem (max.2 děti za rodinu) 25% mladých lidí v současné době dosahuje vysokoškolského vzdělání Průměrná mzda v oboru pro ty kteří po vystudování nenajdou zaměstnání. Nájemné neexistuje. Platby za odebrané energie domácnostmi se neúčtují Automobil : Zpravidla 50% dotuje stát / za výrobní cenu. úvěry : bez úroků Systém obchodů pro mladé rodiny(ne-bohaté)za dotované ceny výrobků. ALKOHOL - NEŽÁDOUCÍ, NENÍ. # Počet vězňů/100 000 obyvatel 1 . USA 748 2 . Rusko 598 ......... 58. ČR 208 59.Mexiko 204 60. Libye 200 61.Nový Zéland 199 # Je jasné, že s tímhle nemohli být Libyjci spokojení, a proto se vzbouřili proti režimu,který je tak utlačoval a držel v bídě