Solární energie a ekologie? Špatný vtip!
Další a další neuvěřitelná fakta se objevují o skandálním solárním byznysu. Třeba že o životní prostředí tu vlastně až tak nejde. „Téměř žádný vliv na zlepšení ekologie to nemá. Považuji to za jeden z největších ekonomických zločinů,“ řekl Blesku ekonom Miroslav Ševčík. Solární panely jsou totiž ekologicky náročné na výrobu i likvidaci a jejich energie musí být v Česku zálohována tepelnými a jadernými elektrárnami.
Solární elektrárna v Česku nepatří mezi tzv. stabilní zdroje elektřiny, a proto se musí zálohovat jinými zdroji, jako jsou třeba vodní, tepelné nebo jaderné elektrárny! V praxi to tedy znamená: Čím více »zelené« sluneční energie vyrobíme, tím více musíme vyrobit té neekologické. „I laikovi musí být jasné, že v Česku se ze slunce vyrobí sotva polovina energie než například ve Španělsku,“ řekl šéf Liberálního institutu Ševčík.
Neekologická a drahá energie
Pro české podmínky jsou zkrátka solární elektrárny nevhodné. „Další věc je, že panely hyzdí krajinu, což se mi nezdá zrovna ekologické,“ míní Ševčík. Jejich likvidace vychází nyní asi na tisícovku za panel, jedná se totiž o nebezpečný odpad plný křemíku. Zbudou v Česku za pár let nefunkční panelová pole, ke kterým se nikdo nebude znát?
Jisté je jen to, že Česko může solární průšvih vyjít ještě pěkně draho. Solárníci už kvůli úternímu uvalení 26% daně na jejich zisky hrozí arbitrážemi. „Zpětné zdanění je do očí bijící porušení původních pravidel hry, které se dá jen těžko odůvodnit. Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí minimálně o 168 miliard korun více, než vybere na solární dani,“ hrozí šéf České fotovoltaické asociace František Smolka.
Kdo si na solárním byznysu mastí kapsu?
Rozhodně nechybí politici. „Poslanci s vysokými výkupními cenami dlouho nic nedělali, protože mnozí v tom byznysu jedou,“ řekl Blesku senátor Jan Kubera (ODS). Jenže… Elektrárnu většinou vlastní fi rma, za níž stojí skrytí akcionáři a vlastnictví slunečních panelů tak lze těžko dokázat.
K tomu, že vydělávají na slunečním boomu, se přiznala třeba zpěvačka Tereza Kerndlová, šéf ČSA Miroslav Dvořák, šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl nebo Muž roku Jan Hájek. Ten prodal zděděný vinohrad a postavil si elektrárnu. „To, že jsme vinohrad vyměnili za solární elektrárnu, beru jako dobrou investici do budoucna,“ řekl Blesku Hájek. Aby ne…
Jisté je jen to, že naši politici jsou vesměs gauneři a obohacují se na úkor občanů!