Bohdalová, Obama...Leváci, dnes je váš den!

Už od roku 1976 slaví leváci po celém světě 13. srpna svůj den. Mezinárodní asociace leváků tak chce na tyto lidi upozornit a připomenout, že většina světa se přizpůsobila pravákům.
V Británii se proto konají zápasy praváků proti levákům či posezení s čajem v levé ruce. V hospodách, které se k svátku přihlásí, vám číšník nenaleje jinak než levou.
Web pro leváky
O tom, že se leváci ve velkém přeučovali na praváky ve školách, se toho namluvilo hodně, ale napadlo vás třeba, že i klávesnice a myš jsou dělané jen pro praváky? Nebo že mobilní telefon má tlačítka pro leváky nevhodně umístěná? Otvíráky, škrabky, nože, kleště, nůžky, propisky – to je jen malý výčet věcí, se kterými leváci bojují každý den.
Firmy proto chytily příležitost za pačesy a začaly vyrábět tyto běžné pomůcky i pro leváky. V Česku dokonce najdete klub leváků, obchod pro leváky a webové stránky věnované levákům.
Goethe, Mozart a další
Přestože byli leváci v minulosti v nevýhodě a často byli vytlačováni ze společnosti, najde se mezi nimi několik slavných osobností. I Goethe, Mozart nebo Leonardo da Vinci svá díla tvořili levou rukou. Několikrát proto padl názor, že leváctví má souvislost s genialitou, tvořivostí a schopností rychle se učit například jazyky. To se ale nikdy neprokázalo. Naopak se zjistilo, že mnoho leváků je mezi lidmi s poruchami učení, lehkou mozkovou dysfunkcí, koktavostí, autismem, mentální retardací a podobně.
Jací jsou?
➤ Leváků je v lidské populaci přibližně 10 %. Mužů je ale více než žen.
➤ Muži leváci jsou statisticky náchylnější k trestné činnosti než ženy.
➤ Ženy levačky mají mužštější vzhled a fyzickou sílu.
➤ Podle studie z r. 2005, která zkoumala sexuální násilí na nezletilých, je mezi pedofi ly 2x více leváků než praváků.
v Česku mají škrabku na brambory pro leváky, budete se divit jen za 25 Kč.