Na loukách ´frčí´ fialová

5. dubna 2008
17:41

Jaro je tady! Příroda se pomalu probouzí k životu, a tak už můžeme na loukách vidět bledule a podběl nebo koberce šafránu

Podle kalendáře začalo jaro už ve čtvrtek 20. března. Jenže ještě před pár dny připomínalo venkovní počasí spíš tuhou zimu. Ani návrat mrazivých dní a sněhových přeháněk ale nedokáže zastavit sílu, kterou ožívá celá příroda. Dny jsou delší, sluneční paprsky teplejší, začínají se objevovat první květy a lesem zní zpěv ptáků. Pomalu, opatrně, ale jistě přichází jaro. Mezi ještě roztávajícím sněhem se už tlačí první drobné květy. Nejdříve se ukazují bledule jarní a žluté hlavičky podbělu. Za takové dva týdny vyraší na loukách šafrán a vytvoří, zejména v pohraničí se Slovenskem, fialové koberce květin. Život se vrací i do stromů. Na větvích vrb se objevují kočičky, z olší zase visí jehnědy, první pořádná a vydatná potrava tetřívků v pohraničních horách po zimním strádání. Proč ale na některých stromech vyrazí nejdřív květy a na jiných zase listy? Ty stromy, co mají jako první květy, se tak vlastně pojišťují. Nejdřív vytvářejí semena a zabezpečují svůj genofond pro potomstvo. Pokud začne ještě mrznout, mráz už pak spálí jenom listy. Květy vrby či olše přitom odolají i silnějším mrazům, jsou schopné vydržet bez nějakého většího poškození i chlad minus osm stupňů. I když jsou první kroky jara opatrné, za pár týdnů se hlavně les změní k nepoznání. Opět se stane zeleným chrámem, ve kterém si můžeme oddechnout, načerpat síly a dozvědět se hodně zajímavého o zázraku koloběhu života.


První jarní květy DYMNIVKA DUTÁ Rostlinka má fialové nebo bílé květy. V bukových lesích hlavně na Buchlovsku pokrývá celé lány. PLICNÍK LÉKAŘSKÝ Světle a tmavofi alová kvítka vykvétají v našich listnatých lesích. Tmavozelené listy jsou chlupaté se světlými skvrnami. PODBĚL LÉČIVÝ Jeho žluté hlavičky jsou ozdobou zejména vápencových půd. Květy se používají na léčbu kašle a astmatu. ŠAFRÁN JARNÍ Koberce fialových květů šafránu jsou u nás už hodně vzácné. Najít se ještě dají v Karpatech, na hranicích se Slovenskem. Ale to, kde rostou, ochranáři přísně tají. BLEDULE JARNÍ Sklopené bílé zvonky s nahnědlými špičkami okvětí zná snad každý. Bledule mnohdy vykvetou i pod sněhem, ale ne každý si jich tam - naštěstí - kvůli jejich barvě všimne.
Zvířata Příchod jara znamená začátek nového života i pro zvířata. Lesem zní štěbetání ptáků, kteří si tak hájí svoje teritorium, lákají k sobě partnera na páření a staví si hnízda. Vysoká zvěř si odbyla svůj čas páření vloni - s výjimkou zajíců, divokých prasat a zjara lišek a kun - a první mláďata se začnou rodit v květnu. Už v polovině března jsme mohli na teplejších místech a v závětří meze najít první zajíčky, tzv. březňáčky. Pomalu přichází čas, kdy jeleni shazují parohy. K nalezení jsou tam, kde - jak říkají myslivci - vysoká 'bere pašu', třeba u krmelců, kam lesáci v zimě zakládali seno. Ale pozor! Zákon o myslivosti říká, že je třeba je odevzdat správci revíru nebo mysliveckému hospodáři honitby, jinak se dopustíte pytláctví. S oteplením začíná jelení a srnčí zvěř také línat. Na zemi v lese se často povalují celé chuchvalce staré srsti.