Vojtěch Mišun: Němým chce vrátit hlas
Vojtěch Mišun z Brna prý vytvořil náhradu hlasivek. Jeho vynález je však prozatím natolik velký, že jej nelze člověku voperovat
Lidem, kteří vzhledem k nemoci nebo úrazu přišli o hlasivky, věda možná dokáže vrátit hlas. Teorií, jak fungují hlasivky, je více. Ale pouze českému vynálezci Vojtěchu Mišunovi se podařilo vyrobit funkční model umělých hlasivek. Prototyp je příliš velký a nedá se operativně vpravit do těla, ale vědec je přesvědčený, že stačí doladit detaily. Inženýr Vojtěch Mišun z Vysokého učení technického v Brně tvrdí, že vynalezl první umělé hlasivky na světě. Přitom popřel třicet let platnou teorii o fungování hlasivek. "Je známo, že hlasivky, tedy dva svalové provazce, kmitají a tak se vytváří hlas. Dosud platila teorie, že když jsou hlasivky v klidu, jsou od sebe oddělené, a když mluvíme, vznikne podtlak a hlasivky se k sobě přibližují. To je omyl," tvrdí odborník na fyziku a mechaniku Mišun. "Celé je to naopak. V klidu jsou hlasivky vedle sebe. Při hovoru vzduch z plic vytvoří nikoli podtlak, ale přetlak, a hlasivky se od sebe vzdálí." Tak se podle Mišuna vytvoří takzvaný zdrojový hlas, který se v krku mění na samohlásky a v ústech na souhlásky. Na základě této teorie na VUT Brno zkonstruovali a vyzkoušeli prototyp umělých hlasivek. Funguje. Jejich frekvence se dá dokonce přizpůsobit hlasu člověka. Ale pacienti, kteří se doteď dorozumívali například pomocí hlučného elektrolaryngu, ti ať se na nové hlasivky raději zatím netěší. Prototyp dosud není přizpůsobený anatomii lidského těla. Píst se dvěma měchy má totiž i hadičku, která je napojena na tlakovou nádobu se vzduchem. Z ní se vzduch pumpuje pacientovi do nosu. Z úst mu sice vycházejí poměrně srozumitelná slova, ale chodit se vzduchovou bombou na zádech a hlasivkami zavěšenými na krku určitě není pohodlné. I Vojtěch Mišun přiznává, že prototyp vyrobili na koleně, z materiálů, které měli k dispozici. "Důležité je, že funguje. Přizpůsobit materiály a tvar umělých hlasivek anatomii lidského těla není nemožné. Ale to už je úkol pro výrobce," myslí si strojní inženýr. Pokud by se to podařilo, jeho patent by mohl vrátit hlas mnoha lidem. Ročně se u nás uskuteční asi dvě stě operací zhoubného nádoru hrtanu.
Odborníci se rozcházejí Názory na Mišunovy hlasivky se různí. Přední slovenský odborník na otorinolaryngologii a chirurgii krku Milan Profant připouští, že Mišunovy umělé hlasivky by mohly za jistých podmínek skutečně vrátit hlas lidem, kteří kvůli rakovině o ty své přišli. "Pokud platí jeho teorie, tak ve škole už léta učíme hlouposti. Jeho model není šarlatánství, je v tom věda a technika, a zdá se, že princip funguje. Ale zatím je přístroj nedokonalý a pro pacienty nepoužitelný. Metody náhrady hlasu, které dnes máme k dispozici, jsou zatím účinnější," tvrdí Profant. Pro Nedělní Blesk se k celé záležitosti vyjádřila i přední odbornice na otolaryngologii, lékařka pražského Medicomu MUDr. Jaroslava Kačírková: "Pokládám to za nesmysl, protože začátkem dýchacích cest je hrtan. Pokud bychom měli hlasivky přitištěny k sobě, nemohli bychom komfortně dýchat. I proto, například při obrně obou hlasivek, musíme provést tracheostomii, udělat otvor do průdušnice, abychom dýchání umožnili." Doktorka Kačírková zároveň dodala, že hlas vzniká nejen na hlasivkách, ale i v dutině ústní s významným podílem jazyka. Tlak vzduchu přitom vychází z plic a umožňuje formovat slova. Proto je teorie inženýra Mišuna velmi nepravděpodobná.