Člověk je jako továrna

Sledujte vteřinu po vteřině, jak těžce pracuje lidské tělo. Věděli jste, že je lidský mozek z 85 procent tvořen z vody?
Tělo funguje jako chemická továrna s nepřetržitým provozem. Dominuje v ní voda a v té je rozpuštěno množství látek, nezbytných pro to, aby organismus běžel jako přesně seřízené hodinky. Vodu potřebuje také jako chladící kapalinu a brání tak přehřátí organismu pocením. Další z funkcí vody je odplavování zplodin vznikajících při metabolických procesech ve formě moči. Za jeden jediný den proteče ledvinami dospělého člověka asi 170 litrů tekutiny a srdce se za tuto dobu zhruba stotisíckrát naplní krví, kterou pak vypuzuje do krevního oběhu. Mozkem - centrálním počítačem lidského - těla projdou v průběhu sekundy miliony impulzů... Tak vypadá každodenní otrocká práce našeho organismu. Aby mohl tak těžce pracovat, musí se mu stravou dodat dostatečné množství energie. Množství potravy, které sníme během jediného roku, je ohromující. Jenom masa sní každý Čech v průměru asi 80 kilogramů za rok, zhruba polovinu činí vepřové, na druhém místě je drůbeží maso, třetí místo si drží hovězí. Ryb sníme pět kilo, králičího masa 3 kila a zvěřiny necelých 500 gramů. Mimo to projde naším žaludkem asi 80 kilogramů brambor...
Mozek Dokonalý stroj, který nelze vypnout. Dokonce i během spánku probíhá mozkem asi 50 milionů impulzů za sekundu. Tvoří jej více než 100 tisíc miliard nervových buněk - stejně jako hvězd ve sluneční soustavě. Kdybychom za sebou poskládali všechna nervová vlákna mozku, vytvořili bychom vlákno tak dlouhé, že by 200krát obtočilo Zemi. Nervové impulzy procházejí mozkem rychlostí 400 km v hodině. Velmi zjednodušeně je mozek přirovnáván k počítači. Váží přibližně 1400 gramů, tedy asi 2 procenta celkové tělesné hmotnosti. Po játrech je to druhý nejtěžší orgán.
Vlasy Na hlavě máme přibližně 100 tisíc vlasů. Na každý centimetr se jich vtěsná až sto dvacet. Narostou 0,3 - 0,4 mm za den, takže za měsíc je to kolem centimetru. S délkou vlasů jejich růst ochabuje, navíc je to velice individuální.
Plíce Skládají se ze 300 milionů plicních sklípků. Ty umožní plícím zachycovat ze vzduchu kyslík a zbavovat se oxidu uhličitého. Tyto výměny plynů, ze kterých se skládá dýchání, společně řídí jediný sval - bránice. Denně se 26tisíckrát nadechneme a vydechneme, plícemi tak projde 13 tisíc litrů vzduchu.
Ledviny Tyto dvě "fazole" přefiltrují a vyčistí za 1 minutu 1 litr krve. Produkují různé důležité hormony, jeden z nich se například účastní i řízení krevního tlaku. Ledviny také regulují obsah solí a vody v našem těle. Pracují neúnavně: u dospělého člověka jimi za den proteče asi 170 litrů krve. Musíme každý den pravidelně pít, neboť jenom moči denně vyloučíme asi 1,5 až 2 litry. Ledviny pracují tak dobře, že dokáží, aby bylo množství vody v organismu stálé. Když pijeme příliš, ledviny tvoří více moči a opačně. Oceníme to zejména v horkých dnech.
Žaludek a střeva Žaludek je jedním z nejelastičtějších orgánů v těle. Protože obsahuje silné žaludeční kyseliny, chrání jej alkalický hlen. Spojuje jícen a žaludek. Většina živin se vstřebává do těla tenkým střevem, které měří 6 metrů. Z tenkého střeva přechází potrava do tlustého střeva. To měří přibližně 1,5 metru a potrava zde zůstává od 10 hodin až do několika dní. Práce žaludku a střev je pořádná fuška. Za život totiž sníme 50 tun potravin -to je více než 87 tisíc jídel. Například jenom cukru sníme za 14 dní tolik, kolik jej před dvěma staletími lidé spotřebovali za rok. Přitom potřebujeme méně energie, protože se méně hýbeme. Důsledkem je obezita a nemoci.
Oči Zrak je nejdůležitější smysl, získáváme jím asi 80 procent informací z okolí. Vysoušení očí zabraňuje mrkání, mrkneme asi 15tisíckrát denně. Je to složitý a dokonalý mechanismus.
Nehty Tvoří je tvrdá látka, keratin, která účinně chrání konce prstů. Vyrostou 0,15 milimetrů za den. Kdybychom je nestříhali, nepřerostly by 65 centimetrů, protože jejich růst se vždy nakonec zastaví.
Játra Vylučují žluč, která v trávícím ústrojí pomáhá rozkládat tuky z potravy. A také filtrují krev přicházející ze střev. Prokazují i četné jiné služby, například chemicky mění léky, alkohol a jiné látky, které mohou být pro tělo velmi škodlivé. Nadřou se pořádně: za život totiž sníme 50 tun potravin, což je více než 87 tisíc jídel.
Srdce Podobá se pumpě, která pohání krevní oběh. Zhruba stotisíckrát se srdce naplní krví, kterou pak vypuzuje do krevního oběhu. Za den tak přečerpá tolik tekutin, že by zaplnily autocisternu o objemu 10 tisíc litrů. Vědci také spočítali, že celkový výkon lidského srdce během sedmdesáti let života je takový, že by dokázal vytáhnout lokomotivu až na Mont Blanc (4807 m).
Pokožka Během roku ji měníme až třikrát. Necítíme a nevidíme to, protože odumřelé kožní buňky okamžitě nahrazují nové. Buňky, které tvoří pokožku, se odlučují například při mytí. Odhaduje se, že každou minutu se z těla oddělí 30 - 40 tisíc povrchových buněk, což odpovídá 2 - 4 kilogramům mrtvé kůže za rok.
65% těla je voda * obsah vody v mozku - 85 procent * obsah vody ve střevech - 80 procent * obsah vody v krvi - 75 procent * obsah vody v kostech - 20 procent * obsah vody v zubech - 0,2 procent
Bez vody přežijeme jen asi 2 - 3 dny! Lidské tělo je tvořeno z 65 procent vodou, která je pro buňky v těle nezbytně nutná. Je životodárná sama o sobě, přispívá ke správnému fungování ledvin, k regulaci tělesné teploty a k doplnění tělesných tekutin. Člověk je schopný přežít až 50 dní bez jídla, ale jen několik málo dní bez vody. Už ztráta 20 procent tělesné vody je smrtelná. Jelikož vody neustále ubývá (močením, pocením, odpařováním), je nezbytné ji neustále doplňovat. Pijte plnými doušky - voda neobsahuje žádné kalorie. Pro zajímavost: Nejdéle vydržel člověk bez vody 17 dní. Jde však o naprostý extrém.