Afrika? Ne! Tohle je Česko
Sucho! Podle předpovědi by mělo o víkendu pršet. Bude to však stačit na to, aby se zvýšila katastrofálně nízká hladina spodních vod?
To už je živelní pohroma! Strašlivé sucho, jaké v těchto dnech sužuje Česko, zemědělci nepamatují. Nedostatek vláhy sníží výnosy obilí, cukrovky, máku i dalších plodin nejméně o desetinu. "Pokud nezaprší, bude pokles větší," varuje prezident Agrární komory Jan Veleba. Všechno to teď na čas naštěstí může ukončit očekávaný déšť! Jenže i tak odborníci varují: Vody bude málo a vláha se do vyprahlé půdy nestačí vsáknout. Vyschlé lesy nedají spát hasičům. Hrozí katastrofální lesní požáry nebývalých rozměrů. Zděšeni jsou i vodohospodáři. Na Plzeňsku, Ústecku i v dalších regionech je v řekách a potocích každým dnem stále méně vody. "Hladiny jsou na úrovni těch nejsušších letních měsíců. Situace začíná být kritická," děsí se vodohospodáři. Mezi Ústím nad Labem a Děčínem kvůli nízkému stavu vody nemohou plout nákladní lodě. Situace trápí i rybáře. Ryby, které se na jaře třou, nemají kde. Hladina řek nedosahuje do míst, která jsou pro to nejvhodnější. Smůlu mají také vodáci na horním toku Vltavy. Stav hladiny je tak nízký, že je nesjízdná, stejně jako některé další toky.
Zachrání nás déšť? Za hrozné sucho může, zjednodušeně řečeno, velmi suchý podzim a letošní mírná zima beze sněhu. "Nevytvořila se dostatečná zásoba srážkových vod. A následné vysoké jarní teploty. Ty způsobily velké odpařování vod a další vysychání," řekl Blesku meteorolog Alois Sokol. Víkendové dny mají přinést obrat. Meteorologové očekávají postupné zmírňování sucha, způsobené srážkami, které přijdou nejprve na jih a východ Česka. "Pršet by v nejbližších dnech mělo v celé republice. Příští týden očekáváme běžné květnové pestré počasí s občasnými srážkami," řekl Blesku meteorolog.
Zemědělci na zavlažování nemají Extrémní sucho pořádně trápí už týdny také zemědělce. V zemi jsou praskliny, do kterých strčíte celou dlaň. Obilí, hrách... všechno "jde" zemědělcům špatně. "Hořčici budeme muset dokonce přesít. Sucho je i ve chmelnicích, brigádníci se nadřou při zapichování," tvrdí spolumajitel zemědělské společnosti Loužek v Oboře na Lounsku Jiří Neubert. Zemědělci se tak na déšť těší jako na smilování. Na zavlažování obrovských ploch totiž peníze prostě nemají...
Zvířata nenajdou ani ranní rosu Myslivci již toužebně vzhlížejí k obloze a čekají na déšť. Stejně jako zvěř v lesích. Malé stružky a louže, ze kterých zvěř pije, vyschly. "Je to problém. Už asi 14 dní chodím každý den do lesa s kanystry, abych zvířatům přinesl vodu," potvrdil nám myslivec Milan Hüttner, který se stará o honitbu na Chrudimsku. "Takové suché jaro se také asi na přírůstcích zvěře odrazí negativně," dodal Hüttner. Jeho slova potvrzuje i Jiří Ročák z odboru životního prostředí chrudimské radnice. Nedostatek vláhy podle něho ohrožuje i mladé bažanty, koroptve a další ptactvo. Mladá kuřata jsou totiž odkázána na krůpěje rosy v nejbližším okolí hnízda. Navíc sucho může způsobit, že z málo zvlhčovaných vajec se kuřata ani nevylíhnou.
Otava se "půjde" pěšky? Suché počasí je pohromou i pro vodáky. Hladiny řek klesají před očima. Splavná je pouze Otava, Lužnice a Vltava v některých úsecích. Jízda na Malši, Blanici a Nežárce není možná. Na hranici sjízdnosti už je i Lužnice. Například v Klenovicích dosahuje její hladina jen 24 centimetrů. "Stav vody je zoufalý, ještě tak v Otavě teče trochu vody. Ale jestli to tak bude dál i v dalších dnech, půjde se Otava pěšky," řekl za sdružení Vědeckovýzkumného ústavu vodní turistiky Zdeněk Junek ze Strakonic.
Ryby bez kyslíku Nedostatek vláhy dopadá i na rybáře. "Současné sucho rybám škodí. Vody ubývá víc a víc. Hrozí, že budeme muset všechny malé rybníky slovit. Už jsme začali a u Hluboké slovili první tři," uvedl generální ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda. Podle jeho slov jsou ryby ohroženy i ve velkých vodních plochách, protože tam nedochází k řádné obměně vody a kyslíku.