Předchůdci Gagarina létají v kosmu

Tak alespoň praví Utajené dějiny o tajných projektech vesmírných výzkumů a lidských obětech ve jménu vědy.
Jurij Gagarin údajně nebyl první člověk, který vyletěl do kosmu. Těla těch, kteří tam byli vysláni před ním, prý dodnes létají kdesi na oběžné dráze kolem zeměkoule.
Právě toto zjištění učinil ve svojí knize Utajené dějiny německý vědec Hartwig Hausdorf, který se odvolává na nově odhalené archivní materiály. "Existovala celá řada přísně utajených projektů, v jejichž rámci létaly do vzduchu jako pokusná zvířata i lidské posádky. Některé nevzlétly vůbec, jiné zůstaly kdesi v kosmu," tvrdí Hausdorf.
Svoje tvrzení dokládá autor i některými detaily. Italští radioamatéři údajně zaslechli 18. listopadu 1960 vysílání z éteru, v němž hlas tvrdící, že volá z kosmické lodi, žádal pomoc. O několik vteřin později se odmlčel. Bylo to pět měsíců předtím, než z kosmodromu Bajkonur odstartoval Jurij Gagarin.
O tom, zda se jednalo o nejapný žert či o skutečné volání z kosmu, se může autor jen dohadovat. Jisté však je, že jak Američané tak Rusové dělali všechno proto, aby se do kosmu dostali dřív než jejich protivníci. Lidské životy v tom alespoň v případě Rusů nehrály velkou roli. "Pochybuji, že by některý z pokusů skončil až na oběžné dráze. V té době totiž neexistovala odpovídající technika. A pokud by se skutečně člověk dostal do vesmíru, nikdy ne tak vysoko, aby tam s havarovanou lodí mohl kroužit ještě desítky let," tvrdí přední český odborník na kosmický výzkum Pavel Toufar. "Na konci 50. let provedli Rusové zhruba patnáct pokusů vyslat člověka do vesmíru. Většinou však skončily smrtí »pokusných králíků« nebo havárií lodě. Gagarin byl opravdu první, komu se podařilo vznést se," míní Toufar.
V dějinách dobývání kosmu jsou však stále ještě bílá místa. Podle Hausdorfa se tak záhady některých letů, které skončily smrtí posádky v kosmickém prostoru, podaří vyřešit až ve chvíli, kdy nám astronauti začnou padat na hlavy.