Hurá! Maratóóóóón!

13. května 2006
15:00

Tak už tady zase máme další "velký" maratón. Ten pražský sice nepatří mezi nejslavnější ve světě, ale svou dlouholetou tradici už má - poběží se po dvanácté

Na asfaltu je křídou napsané: Běž mami, běž! Děvčata kolem cesty nabízejí vyčerpaným závodníkům "energetickou pusu" a malé děti strkají přes zábradlí ruce, aby si s nimi plácly. Neopakovatelná atmosféra velkých maratónů, jejichž běžci rozhoupávají rytmickými podupy mosty, čůrají po cestě do kanálů a v cíli se zabalení do hřejivých blyštivých fólií mění ve vlnící se hejno unavených "stříbrných rybiček". Běhá se všude a Praha není výjimkou. Do jejích ulic vtrhli ostřílení sportovci i odvážní běžci amatéři právě dnes. Posel Feidippidés netušil, když se vyčerpán v Aténách hroutil k zemi a ještě ze sebe stačil vysoukat: "Zvítězili jsme", že jeho výkon bude chtít v budoucnu zopakovat tolik sportovců. Podle historiků se tento památný běh udál 12. srpna roku 490 př.n.l. Původní vzdálenost z bojiště u Maratónu, kde Řekové zvítězili nad Peršany, měla 34,5 km. Na slavného běžce si v 19. století vzpomněl francouzský lingvista Michael Bréal a spolu s přítelem Pierrem de Coubertinem zařadili běh na program prvních olympijských her. Běželo se 10. dubna 1896 na původní trati - 40 km. Časy nejlepších byly kolem tří hodin. První vítěz? Spiridon Luis. První novodobé maratóny se pak přizpůsobovaly terénu, měly 40, 40,26, 40,86 km. V roce 1908 protáhli organizátoři olympijského maratónu v Londýně tehdy používanou trať: 41,86m o 335 metrů, aby si finiš mohla vychutnat i královská rodina. Na 42,195 km se maratón ustálil od roku 1924. První český maratón se běžel 25. října 1908 ze Smíchova na Dobříš.


Slavné maratóny světa New York Tradiční rána z děla a čeká vás běh pěti distrikty "Velkého jablka". Start je jen kousek od Verrazzano Bridge. Až čtyřicetitisícový had most pěkně rozhoupává. Po cestě si užije nejrůznější atrakce, třeba v podobě lodi chrlící barevnou vodu nebo panoráma mrakodrapů. First Avenue, Bronx, Harlem, Manhattan a konečně Central Park a Finish! Pozor na nohy! Asfalt je místy špatný a dobře se neběží ani po kobercích pokrývajicích mřížoví mostu. Poprvé se běželo 13. září 1970. Startovné bylo dolar. Kvůli vysokým teplotám a vlhkosti se nakonec termín ustálil na první listopadové neděli. Boston Startovní čára vyznačená podpatkem v prachu a povel: "Go". Je 19. dubna 1897 a ze startu prvního neolympijského maratónu vybíhá patnáct běžců. Trať o kousek kratší, než by měla být, překonal vítěz McDermott za 2.55 hodin a nějaké drobné. Po cestě si stihl namasírovat nohu a chvílemi i šel... Maratón se tradičně běhá třetí pondělí v dubnu na svátek Patriots Day, houfnice na startu vystřelí ve 12.00. Pozor, pro účast musíte splňovat normy minimálních časů. Tak třeba pro věk od 18 do 34 let - muži 3:10, ženy o půl hodiny více. Trať je snadná jen zdánlivě. Závodníky čeká několik kopců. Jméno toho posledního mluví za všechno - Kopec, který láme srdce. Londýn Kolem čtyřiceti tisíc závodníků se od roku 1981 vydávají na "turistickou procházku" po památkách Londýna. Po cestě je toho hodně k vidění. Napravo Tower Bridge, nalevo Buckinghamský palác... Startuje se z parku Greenwich. Když se spojí tři startovní proudy, nastane tlačenice. Na závodníky čeká docela rovinatá trať se spoustou zatáček a asfalt v oblasti Dokcks není nic moc. Londýnský maratón se ale může pochlubit nejrychlejším ženským časem historie. 13.4.2003 proběhla Londýnem jako kometa Paula Radcliffová v čase 2:15:25. Berlín Tak tohle je maratónská "plochá dráha". Převýšení je jen 19 metrů a od Tiergarten, kde maratón začíná, se běží pěkně po širokých berlínských třídách. Maratónský had závodníky provede kolem Spolkového kancléřství, parlamentu, filharmonie. Pozor na tempo! Orchestry kolem cesty nabízejí třeba svižnou sambu. Finiš je královský, probíháte Brandeburskou bránou. První běh v roce 1974 měl pouze kulisy zářijového západního Berlína. Jedna z nejrychlejších tratí na světě má svého rekordmana. Čas Keňana Paula Tergata z 28. září 2003 2:04:55 ještě nebyl překonán. Chicago Tak i tento teprve devětadvacetiletý maratón by rád byl nejrychlejším na světě a asi jím i je. Nejen nejlepší běžci si sem jezdí pro skvělé časy. Záporem po několik let bylo počasí. 29º C je příliš. Ze září se proto termín maratónu posunul na říjen, i tak někdy závodníci kolabovali. Trochu úlevy přináší pouze větřík od Michiganského jezer. Trať vede patnácti městskými částmi, start i cíl jsou v Grantově parku.
Některé další maratóny Rotterdam Dobře značená, plynulá trať, kde si maratónští nadšenci mohou zlepšit čas. Start a cíl jsou přímo v centru, na každém rohu hodiny, takže se dá dobře hlídat čas. Poprvé se běželo na jaře roku 1981. Varšava V 70. letech nebylo jednoduché přesvědčit na důležitých místech, že shromáždění dvou tisíc lidí, kteří by si rádi zaběhali, není demonstrace. Maratón Pokoju měl premiéru 30. září 1979, letos se běží 17. září. Praha Staroměstské náměstí přivítá dnes běžce už podvanácté. Čtyři tisíce závodníků budou reprezentovat 58 zemí světa a pokoušet se zase o kousek posunout nejrychlejší časy. Mužský rekord drží Keňan Elijah Lagat - 2:08:52 (1998), nejrychlejší ženou zatím byla Italka Maury Vicenteová - 2:26:50 (2001). Paříž Začátkem dubna si kondičku prověřte v Paříži. Městem proběhnete ze západu na východ a zpět. Na Champs-Elysées pozor! Pod nohama je nepříjemná dlažba.
Rady pro maratónské začátečníky - Nepodceňte přípravu, ve čtyřech měsících před závodem byste měli naběhat aspoň 50 km za týden - Běhejte aspoň třikrát týdně tratě do 10 do 25 km - Trénujte na podobném terénu na jakém poběžíte samotný závod - Zkuste půlmaratón - Během delších tratí trénujte doplňování tekutin - Zjistěte si jaký má maratón limit - většinou to je 6 hodin Co byste měli vědět před startem - Boty musejí být pořádně prošlápnuté, ostříhejte si nehty na nohách, vezměte si něco na hlavu - Prsní bradavky přelepte náplastí - odírají se o propocené tričko - Mastí nebo vazelínou si natřete podpaží a na stehnech - proti odřeninám - Den před maratónem si dejte těstoviny, zeleninový salát - Po doběhnutí pomalu vypijte láhev z vodou, dejte si banán - Kritický je 30. kilometr